Autori ovih slika su u prošlosti rušili barijere i stvarali nove, do tada neviđene smerove. Ni sami nisu bili svesni koliko su njihova dela velika i vredna, a mnogi od njih su čak umrli u siromaštvu, dok se danas za njihova dela otimaju najimućniji ljudi sveta.
U nastavku vam donosimo 7 najvrednijih dela u istoriji slikarstva.
Cena - 182 miliona dolara
Dvojni portreti Martena Solmansa i Opjen Kopit su par venčanih portreta koji su postali slavni kao najskuplja barokna slika kada ju je porodica Rotšild prodala muzejima Luvr i Rijkmuseum 2015. godine. Prikazana raskoš ovih mladenaca učinila je da Rembrant postane slikar portreta za amsterdamsku višu klasu.
Cena - 186 miliona dolara
Rusko-letonski slikar, jedan od glavnih predstavnika apstraktnog ekspresionizma, naslikao je nekoliko slika na kojima su motivi bili boje. Sve su prodate za nekoliko desetina miliona dolara, a najveću cenu dostigla je Ljubičasta, zelena i crvena.
Cena - 200 miliona dolara
U isto vreme kada je kupio Kuningovu Razmenu, milijarder Kenet C. Grifin, kupio je i ovu sliku. Radi se o apstrakciji po kojoj je Polok, američki slikar, oduvek bio poznat.
Cena - 250 miliona dolara
Delo iz serije slika na platnu. Ove slike su nastale 1890-ih, tokom Sezanove poslednje slikarske faze i pripadaju postimpresionističkom slikarstvu. Postoji 5 poznatih verzija slike, koje variraju u veličini i broju naslikanih igrača. Najnoviju verziju kupila je kraljevska porodica Katra.
Cena - 300 miliona dolara
Gogen je za vreme svog boravka na Tahitiju želeo naslikati sliku prave primitivne umetnosti, za razliku od one koja se predstavljala kao primitivna u Francuskoj. Čest motiv su mu bile nage žene. Rudolf Stehelin prodao ju je sestri katarskog kralja.
Cena - 300 miliona dolara
Holandsko-američki slikar apstraktne umetnosti uljem na platnu oslikao je remek delo koje je nazvao Razmena. Njen trenutni vlasnik je Kenet C. Grifin, koji je često daje na korišćenje izložbama i institutima.
Cena - 450 miliona dolara
Ova slavna slika nastala je oko 1505. godine, a tehnika je ulje na drvetu. Prikazuje Isusa Hrista u renesansnom stilu. Naslikana je u Francuskoj, a bila je dar kralju Luju IX, a posedovao ju je i Karlo I. Godine 1958. prodata je za smešnih 40 funti, kada se nije ni znalo ko je autor slike.