Mnoge diktature, pored surovosti i potlačenosti naroda, ostale su upamćene po rasipništvu i udovoljavanju hirova pojedinca, koji je, kako bi izgradio kult ličnosti, činio mnogo bizarnih stvari. Jedna od njih je kolekcionarstvo, koje u njihovom slučaju, prevazilazi sve granice hobija.
Većina njih je strastveno i nekontrolisano trošila na luksuzne automobile, garderobu, vile i uvoznu hranu. Ali nijedan od njih ne može se porediti sa našim favoritima.
Sadam je, manje-više, kupovao sve što se moglo kupiti, od zlatnih toaleta do geparda. Ali on u čemu je najviše uživao je kupovina palata u kojima je skladištio sve ostalo što je kupovao. Imao je od 70 do 100 veličanstvenih palata - po jednu u svakom gradu u Iraku. Njegovih osam najvećih palata bile su sačinjene od preko 1000 građevina i zauzimale površinu od 12 kvadratnih milja.
Građene u perodu od više od dve decenije, bile su poverene stranačkim pristalicama, članovima porodice i ljubavnicama. Svaka palata je bila obložena najfinijim mermerom, zlatom i umetninama. Danas je većina ovih palata napušteno ili u ruševinama, dok se nekima služe pripadnici vojske Sjedinjenih Američkih država.
Severnokorejski diktator je u periodu od 1994. do 2011, trošio novac na mnoge stvari, kao na primer na kupovinu 30.000 diskova sa holivudskim filmovima. Međutim, Kim je najviše uživao u prikupljanju stvari koje nemaju cenu - titulama. Zahvaljujući kultu ličnosti koji je veliki korejski vođa gradio, njegovo ime nikada nije izgovarano bez mnogobrojnih titula kojima se kitio.
Prema određenim navodima, Kim je imao preko 1200 različitih titula, od voljenog vođe (velikog, sjajnog, jedinstvenog), preko vojnih titula koje svakako nije zaslužio(Veličanstveni general koji je sišao sa neba), do totalnih gluposti.
Tokom svoje četvorogodišnje vladavine Ukrajinom i diktature koju je zaveo, Janukovič je uspeo da uradi sve počev od novinske cenzure do zarobljavanja političkih protivnika. Ubirao je velike poreze i uvećavao svoje bogatstvo.
Kada je zbačen sa vlasti, aktisti koju su sjurili u njegovu palatu pronašli su kolekciju skupih automobila, životinja... Takođe su pronašli i veliku kolekciju flaša votke sa njegovim likom.
Iako ovaj vid kolekcionarstva nije retka pojava, poslednji iranski šah koji je vladao pre Islamske revolucije, podigao je ovu opsesiju na jedan sasvim novi nivo. Pahvali je posedovao oko 3000 automobila, od novijih američkih modela, Rols Rojsa iz 1908, Mercedesa koji je navodno bio u Hitlerovom vlasništvu, pa čak i jedno evropsko vozilo pravljeno specijalno za njega.
Svi automobili su konfiskovani posle revolucije; oko 120 njih se sada nalazi u Nacionalnom muzeju, sa još hiljadama drugih koji trule u skladištima, parkovima i garažama. Nekoliko njih je prodato kolekcionarima i slavnim ličnostima.
Gadafi je jednostavno voleo da sve blješti - u njegovim palatama su čak i rukodržači bili od zlata, pa sve od escajga i toaleta, sve je moralo da se sjaji. Deluje bizarno, ali Gadafi je imao čak i muholovku obloženu zlatom. Kada je uhapšen od strane pobunjenika, Gadafi je kod sebe imao zlatan pištolj.
Ispostavilo se da to nije jedini komad oružja optočen zlatom koji je posedovao Gadafi. Kasnije je pronađeno još nekoliko pištolja i puški od zlata, a posebnu pažnju zavređuje čuvena Bereta optočena dijamantima i draguljima.
Ozloglašeni ugandski tiranin širio je teror, ali i izazivao podsmeh iz više razloga. Nakon što je došao na vlast, 1971. godine, Idi se u javnosti pojavljivao sa brojnim medaljama na svojim grudima koje su trebale da ukažu na njegove vojne uspehe, koje nikada nije ostvario. On je jednostavno skupljao lažna odličja za hrabrost, i dičio se zaslugama koje mu se ne mogu pripisati.
Predstavljao je sebe i kao dobitnika prestižnog Viktorijinog Krsta, najvećeg vojnog priznanja u Velikoj Britaniji, što takođe nije tačno.
Najozloglašeniji diktaror u istoriji je, pored palata i automobila, bio kolekcionar retkih knjiga. Većina od njih su bila dela nemačkih nacionalista, poezija, ali i klasičnih romana, memoara, jeftinih detektivskih priča i američkih vesterna. Bio je poznat i kao neko ko je uvek nosio knjige sa sobom i skupljao ih u svojim rezidencijama. Mnoštvo knjiga je pronađeno i pored njegovog tela u berlinskom bunkeru.
Do kraja Drugog svetskog rata, Hitler je posedovao tako veliku zbirku retkih knjiga da su one morale biti pohranjene u rudniku soli, gde su ih kasnije pronašli pripadnici američke vojske. Mnoge od njih se sada nalaze u američkim bibliotekama.
Amelda, žena filipinskog diktatora Ferdinanda Markosa, igrala je važnu ulogu u administraciji svog muža. Njihov brak je bio nazivan i kao udružena diktatura, a ona je na sebe preuzela teret trošenja novca. Nemilosrdno je trošila novac na sve od nakita, tašni, do hrane. Jednom je vratila svoj privatni avion natrag za Rim, dok je preletao Atlanik, jer se setila da je zaboravila da kupi sir.
Kada je porodica Markos svrgnuta sa vlasti, otkrivena je još jedna Ameldina strast - cipele. Broj cipela koje je Amelda ostavila iza sebe iznosi negde između 1000 i 7500, ali ona tvrdi da ih je bilo 1060. Dizajnerske cipele su bile podeljene u dva muzeja, gde je veliki deo njih uništen u poplavama i najezdama termita.
Kao i mnogi drugi lideri, Staljin je smatrao sebe ljubiteljom umetnosti. Najviše značaja je pridavao filmskoj umetnosti; posedovao je ogromnu kolekciju filmskih traka, u kojima je preovladao vestern žanr. Staljin je bio veliki poštovalac reditelja Džona Forda, čije filmove je znao da gleda jedan za drugim. Međutim, Staljin nije odobrao anti-komunističku politiku koju je reditelj zastupao.
Najmlađi severnokorejski diktator je na vlasti od 2011. godine. Od tada, prema nekim procenama, troši oko milijardu dolara godišnje, što je više od ukupnog bruto domaćeg proizvoda ove zemlje. Osim uobičajenih stvari na koje troši milione, poput jahti, skijališta, alhohola, danske svinjetine, iranskog kavijara itd., Kim poseduje najmanje tri tuceta velikih klavira.
Da li Kim uopšte zna da svira klavir? To niko ne zna. Zna se samo da troši milione na njih.
Bivši indonežanski predsednik poznat je i kao najkorumpiraniji lider u modernoj istoriji, oštetivši svoju državu za 15 do 35 milijardi dolara! Pitate se kako mu je to uspelo za rukom. Zahvaljujući složenom sistemu lažnih dobrotvornih organizacija iza koji su stajali njegovi saradnici i članovi porodice, Suharto je na legalan način uzimao novac od svoje države. Kolekcija lažnih humanitarnih organizacija nije nešto čime se može pohvaliti predsednik jedne države.
Koji od ovih diktatora je imao najčudniji hobi?