Kulturološki šokovi, poznati kao osećaj dezorijentisanosti koji doživljavamo kada smo okruženi novom i nepoznatom kulturom, događaju se skoro svima koji prvi put posete neku stranu zemlju.
Foto:Shutterstock
Ako ste ikad putovali, sigurno ste se bar jednom zapitali „šta je ovo“? Upravo to pitanje postavio je jedan korisnik Redita, a najzanimljivije odgovore objavio je Buzzfeed.
- Naručio sam pomfrit u Nemačkoj, a konobar ga je prelio majonezom bez da me je išta pitao. Ostao sam u šoku.
- Kulturološki šok doživela sam u Italiji, kada sam shvatila da lokalci vode decu sa sobom na večeru i posle devet sati. Neka deca su bila toliko umorna da su zaspala.
Foto:Shutterstock
- Moja žena je iz Japana i prilikom posete toj zemlji do mene je seo njen prijatelj, koji nije znao reč engleskog, a ja ne znam japanski. Natočio je sake, nazdravio sam i popio naiskap – a on je nastavio da sipa. Rekao sam ženi kako tip pokušava da me napije, a ona se samo nasmejala i rekla da ostavim malo u čaši, jer ako popijem svaki put do kraja, Japanci misle da želim piti još.
- Došli smo u Meksiko i shvatili da svi lokalci šetaju u dugim rukavima i pantalonama. Naravno, to uopšte ne bi bilo čudno da temperatura vazduha nije bila 35 stepeni.
- U Americi je gotovo sve drajv in. Postoje drajv in kafići, bankomati, ali čak i prodavnice koje prodaju isključivo alkohol.
Foto:Shutterstock
- Plaćanje javnog toaleta gotovo svuda u Evropi – to me je baš šokiralo. Ja sam iz Australije gde su javni toaleti na svakom koraku, a pritom su čisti i besplatni.
- Kina je definitivno zemlja kontrasta, a to se najbolje vidi na relaciji staro – novo. Primera radi, tik uz drevne hramove od kojih su neki stari i nekoliko hiljada godina, nalaze se moderni šoping centri.
- Prijatelj i ja smo šetali Rejkjavikom i naišli na bebu u kolicima na sred ulice. Sigurni da se dete izgubilo počeli smo tragati za roditeljima, ali se uspostavilo da je majka u marketu preko puta ulice i da se deca ovde, najnormalnije tako ostavljaju.