Ostrvo Somaroj, na severu Norveške, leti obasjava ponoćno sunce, koje ne zalazi 70 dana.
Foto: Shutterstock
Zbog toga su ovdašnje vlasti pokrenule inicijativu da budu priznati kao prva bezvremenska zona. Budući da je uvek svetlo, nije važno koliko je sati, smatra predstavnik inicijative Kjel Ove Hveding.
- Kada živite na severu Norveške, nema logike da govorite u vremenu za večeru i vremenu uopšte. Naučeni smo da uveče ulazimo u kuću i gledamo televiziju oko devet uveče. O tome i ne razmišljamo. Ali zašto bismo jeli u pet posle podne, a ne u 22? Zašto u ponoć ne bismo igrali fudbal? - kaže Hveding.
Somaroj (Letnje ostrvo) nalazi se u blizini grada Tromse, na dalekom severu Norveške. Ima 350 stanovnika, a budući da sunce ne silazi sa horizonta od 18. maja do 26. jula, uobičajeno je da se deca noću igraju napolju, a neretko možete videti ljude da farbaju fasadu usred noći. Hveding priznaje da je ideja o ukidanju vremena otkačena, ali kaže da iza nje stoje ozbiljni razlozi.
- Često razgovaramo o tome kako nam časovnik oduzima vreme, umesto da nam ga poklanja - objašnjava.
Dok zaljubljeni parovi na drugim mestima ostavljaju katance na ogradama mostova, zavetujući se simbolično na večnu ljubav, neki na ostrvu Somaroj za to koriste satove. U međuvremenu su preduzeti konkretni koraci za pretvaranje zamisli u stvarnost: potpisana je odgovarajuća peticija, koju je Hveding pre nekoliko dana uručio članu parlamenta. Da li će vlada u Oslu pristati na ovo, ostaje da se vidi.