Čuveni horor film "Ajkula" bio bi daleko manje strašan da je Stiven Spilberg zamenio svoju veliku belu predatorku sa jednom podvrstom ajkule čekićare (Sphyrna tiburo).
Foto: Youtube/screenshot
- Ovo je prva poznata vrsta ajkula koja je svaštojed – izjavila je naučnica Samanta Li, koautorka nove studije koja opisuje ovog rođaka ajkule čekićare kao ljubitelja morske trave.
Čak 60 odsto ishrane ajkule Sphyrna tiburo zasniva se na morskoj travi koja se nalazi u obalskim vodama oko Severne i Južne Amerike, a ostatak čine riba, rakovi, puževi i škampi.
Foto: Shutterstock
- Istraživači su i ranije znali da ovaj predator jede morsko bilje, ali su pretpostavili da je većina te konzumacije slučajna i da od toga ove ajkule nemaju nikakvu hranjivu vrednost – navela je Li.
Istraživači su uhvatili pet ajkula Sphyrna tiburo, koje mogu narasti do metar i po dužine, i stavili ih tokom tri nedelje na poseban režim ishrane.
Foto: Shutterstock
Davali su im lignje i morsku travu koju su obeležili izotopom ugljenika, koji je kasnije pronađen u krvi i tkivu ajkuline jetre. Ovo ukazuje da biljke zaista služe kao hrana za ove ajkule.
Ajkule su svarile više od pola organske materije u travi, što znači da bolje vare biljke nego, recimo, par mladih zelenih morskih kornjača. Međutim, ekološke posledice 4,9 miliona ajkula Sphyrna tiburo koje jedu morsku travu – nisu još poznate.