Ova šestorka je preživela potonuće Titanika a zatim su izbrisani iz istorije: Razlog će vas zgroziti!

Ova šestorka je preživela potonuće Titanika a zatim su izbrisani iz istorije: Razlog će vas zgroziti!

Dana 15. aprila 1912. godine, 2.224 ljudi je bilo na "Titaniku" koji je potonuo u ledene vode Severnog Atlantika - a samo oko 700 ih se spaslo. Međutim, tek sada će svet saznati priču o šestorici Kineza koji su bili među preživelima, a koji nikada nisu dobili pažnju koju su zaslužili.

Photo: instagram/screenshot

Li Bing, Fang Lang, Čang Čip, Ah Lam, Čung Fu, Ling Hi, Li Ling i Len Lam su bili putnici u trećoj klasi i svi su bili popisani na istoj karti kada su se ukrcali na "Titanik".

Oni su bili radnici na teretnim brodovima koji su plovili od Kine do Evrope i kao i većina ostalih putnika treće klase, nadali su se početku boljeg života u Americi.

Li Ling i Len Lam su najverovatnije potonuli, ali ostala šestorka je preživela - neki tako što su uspeli da uđu u poslednji čamac za spasavanje, a neki su se održali na površini vode držeći se za predmete iz broda. Zbog toga što su bili Kinezi, njima nije bilo nimalo lako da se spasu.

Photo: youtube/printscreen

Prema nekim svedočenjima, oficir koji je upravljao jednim čamcem za spasavanje nije želeo da pusti Kineza koji je plivao ka njemu na čamac, rekavši da "ima onih čiji su životi vredniji da budu spaseni od Japanaca".

Međutim, drugi preživeli u čamcu su ga ubedili da spase Kineza iz vode.

Mediji su bili opsednuti objavljivanjem priča o preživelima i o nastradalima nakon nesreće, ali su one bile striktno rezervisane za američke i britanske putnike.

Photo: wikipedia

Kada bi mediji uopšte spomenuli šestoricu Kineza, oni su bili pomenuti u negativnom kontekstu kao da su grabili čamce za sebe.

Međutim, nema dokaza za takve rasističke optužbe. Štaviše, jedan preživeli sa Titanika je rekao da se jedan od Kineza poneo kao heroj dok je snažno veslao čamcem za spasavanje i sklanjao ga od broda koji je tonuo.

Photo: The Six/Facebook

Kada su Kinezi stigli u SAD, oni nisu dobili toplu dobrodošlicu poput ostalih preživelih, već je kao što je istoričar Stiven Švankert rekao, "Šest kineskih momaka preživelo Titanik i 24 sata kasnije izbrisano iz te priče".

Rasizam

Razlog tome je rasizam u Americi. Mnogi Amerikanci su bili zabrinuti zbog sve većeg doseljavanja Kineza u SAD i imali izgovore da će to loše uticati na ekonomiju i politiku.

 Godine 1882. donet je zakon kojim je na deset godina suspendovana imigracija Kineza u SAD, a taj zakon je obnovljen 1892. godine. Konačno je 1902. doseljavanje Kineza proglašeno potpuno nezakonitim.

Tek je nakon 1943. godine, kada se Kina borila uz saveznike u vreme Drugog svetskog rata, Kinezima omogućeno da postanu američki državljani.

Nakon što su preživeli potonuće "Titanika", šestorica Kineza su ekspresno isterana iz SAD.

Priča o njima će biti objavljena u dokumentarnom filmu "Šestorka" koji će biti emitovan kasnije ove godine. U filmu će biti otkriveni i detalji njihovih života nakon "Titanika"

Zatvoreno za komentare.