Prelepi slovački gradić želi da postane epicentar ljubavi, a sve zbog jedne nesrećne ljubavne priče koja se dogodila u 19. veku.
Najduža ljubavna pesma objavljena je u 19. veku u slovačkoj Banskoj Štjavnjici. Danas taj srednjovekovni rudarski gradić želi da postane mesto hodočašća zaljubljenih.
Slovački pesnik Andrej Sladkovič napisao je 1846. godine "Marinu", pesmu s 2.900 stihova, kojom je opevao svoju nesretnu ljubav prema sugrađanki Marini Pišhlovoj.
Suprotno od priče o Romeu i Juliji, ova je istinita.
Marinini roditelji ruku svoje ćerke dali su bogatom pekaru, a ne pesniku bez prebijene pare. Kuća u kojoj je Marina nekada živela pretvorena je u "Epicentar ljubavi" u kojoj se može pogledati interaktivna izložba o najdužoj ljubavnoj pesmi ikad napisanoj.
Tamo je smeštena i "banka ljubavi" u kojoj moderni parovi mogu da polože svoje ljubavne zavete. Taj svojevrsni muzej ljubavi vodi lokalna nevladina organizacija koja se nada da će Bansku Štjavnicu pretvoriti u srednjoevropsku Veronu.
"Mnogi nam govore da je to preambiciozno, ali ako su milioni ljudi spremni da se upute do Verone kako bi videli balkon izmišljenog para Romea i Julije, verujem da će ih mnogo doći ovde, gde je tragična ljubavna priča bila stvarna", kaže Katarina Javorska, glasnogovornica organizatora.
"Epicentar ljubavi" otvoren je u decembru, nakon dvogodišnje pripreme i uređenja.
Izvor: National Geographic Srbija