Tehnologija se razvija neverovatno brzo - čak i u filmovima koji nisu stariji više od nekoliko godina, pojavljuju se modeli telefona koji više nisu aktuelni i koje nazivamo zastarelim. Iako nismo sigurno šta nam budućnost donosi, uvereni smo da se ovih 30 stvari u budućnosti neće koristiti.
U nastavku saznajte koje su to stvari koje ćemo izbaciti iz upotrebe do početka treće decenije ovog veka.
Sve više magazina povlači svoja štampana izdanja i nastavlja rad isključivo u elektronskoj formi.
Dnevna izdanja još uvek opstaju, ali pitanje je još koliko dugo? Sve više štampanih medija svoje mesto nalazi na internetu i na mobilnim aplikacijama.
Uzimajući u obzir da kamere mobilnih telefona postaju sve bolje, zainteresovanost za digitalne kamere konstantno opada.
Ekspanzija virtuelnog memorijskog prostora na internetu ubrzo će poslati i interne i eksterne hard disk memorije u istoriju.
Isti slučaj je i sa USB memorijama, koje će kroz nekoliko godina doživeti sudbinu flopi-diskova.
Kada ste zadnji put videli mapu u ovom obliku? U budućnosti ćete ih viđati još manje, jer sve što vam je potrebno možete pronaći na svom pametnom uređaju.
Kao i u prethodnom slučaju, kupovina GPS uređaja čini se bespotrebnom pored smartfona koji nudi sve što vam treba.
Ovakva dokumenta možete naći jedino u starim kancelarijama ili podrumima. Za nekoliko godina moći ćete ih videti samo u tv-serijama.
Mašina bez koje je bilo nezamislivo funkcionisati u poslovnom svetu polako gubi na značaju jer se svi poslovi se odvijaju elektronskim putem.
Prenosive memorije koje, na iznenađenje svih, još uvek opstaju, polako čekaju svoj kraj.
Sa diskovima će u penziju otići i njihovi operateri. Poput video-rekordera, u istoriju će otići i DVD i Blu-rej uređaji.
U doba plaćanja kreditnom karticom i mobilnim telefonom, sve je manje mesta za gotovinu, pa i za račune.
Kada ste poslednji put koristili kalkulator?
Kada ste poslednji put videli budilnik?
Ručni satovi se više koriste kao modni detalj, nego kao sprava koja pokazuje vreme, zar ne?
Pored smartfona, fiksni telefoni zaista ne mogu još dugo da opstanu.
Iako smo ih već odavno zaboravili, govornice se još uvek mogu naći na pojedinim mestima.
Sve više uređaja teži minimalizmu, odnosno što jednostavnijem izgledu i lakom korišćenju, pa će zato za tastere biti sve manje prostora.
Rečnici, gramatike, enciklopedije, atlasi, hronologije, vodiči, bibliografije, citati, direktorijumi, itd. - svaka od ovih referentnih knjiga nalazi svoje elektronsko izdanje.
Pored modernih načina plaćanja, pisanje čekova postaje nepotrebno.
O bezbednosti na internetu se sve više govori i vodi računa; pored šifara koje koristimo, sve više se oslanjamo na zaštite kao što su skeniranje otiska prsta ili skeniranje dužice oka.
Pitanje je još koliko će uređaja uspeti da zameni smartfon? Opcija daljinskog upravljača na telefonu je svima dostupna, tako da je posedovanje još jednog potpuno suvišno. Osim toga, uvek ćete moći da ga pozovete ako se izgubi.
Kablovi koji ljubiteljima muzike nebrojano puta predstavljaju Gordijev čvor, uskoro više neće postojati. Slušanje muzike, razgovaranje i druge opcije koje zahtevaju slušalice odvijaće se isključivo putem blututa.
Klasični punjači, na kakve smo svi navikli, biće zamenjeni bežičnim postoljima ili će se puniti putem WIFI-ja.
Automatizacija će mnoge ostaviti bez posla, pa tako i one koji naplaćuju parkinge; plaćanje takvih usluga vršiće se elektronskim putem.
Dostava kakvu poznajemo će se izmeniti - uvođenje bespilotnih letelica čini ovo zanimanje sve manje traženim.
Standardi ključevi biće zamenjeni karticama ili modernim gedžetima kojima ćemo otključavati i startovati naše automobile.
U današnjem svetu, neposredan kontakt je sve manje potreban - tako će se i postojanje putničkih agencija svesti na minimum.
Smartfon, tablet, fablet, laptop - svaki od ovih uređaja pruža nam mogućnosti kakve god želimo, tako da o beležnicama više niko i ne govori.
Kao i račun na slici, većina njih završi zgužvana i bačena, a kako istorija naših transakcija ostaje na karticama, izdavanje računa postaje nepotrebno.