Ovo su mesta na svetu gde je rizično fotografisati

Ovo su mesta na svetu gde je rizično fotografisati

Na nekim od najlepših mesta na svetu nije dozvoljeno fotografisanje, a negde će vas zbog kršenja tog pravila čak i kazniti. Ovo su mesta na svetu gde je rizično fotografisati:

Foto:Shutterstock

Dvorac Nojšvanštajn

Početkom septembra 1869. godine počela je gradnja dvorca bavarskog kralja Ludviga II, koja je trajala tri godine. Ovaj čudesni dvorac jedno je od najvažnijih istorijskih obeležja Nemačke.

Ludvig II je bio strastveni obožavalac kompozitora Riharda Vagnera, a dvorac je trebalo da bude privatno mesto u kome će se u pozorišnim predstavama oživljavati heroji Vagnerovih dela.

Svoje životno delo on je posvetio je Vagneru, ali u njega nikada nije kročio. Izgradnja dvorca trajala je do smrti kralja Ludviga, ukupno 19 godina.

Naravno, turisti silno žele da ponesu sa sobom uspomenu sa ovog čarobnog mesta, ali to je nemoguće, jer je kategorično zabranjeno fotografisanje.

Svu lepotu i čaroliju Nojšvanštajna možete poneti sa sobom samo u svom sećanju.

Sikstinska kapela

Foto:Shutterstock/JurateBuiviene

Velikom Mikelanđelu bile su potrebne godine da oslika tavanicu ovog svetski poznatog dela Vatikana početkom 16. veka.

Ali o njenom fotografisanju nema ni reči, jer je to ilegalno još od 1980. godine.

Samo je japanska televizija imala ekskluzivnu dozvolu 1997. godine da to učini, kao kompenzaciju za finansiranje tadašnje restauracije.

To autorsko pravo zapravo je isteklo tri godine nakon završetka svakog dela restauracije, ali Vatikan je odlučio da zadrži zabranu fotografisanja kako bi zaštitio dragocena umetnička dela.

Tadž Mahal

Tadž Mahal, čija izgradnja je trajala punih dvadeset godina, jedno je od najprepoznatljivijih obeležja na planeti.

Ovaj veličanstveni spomenik indijske arhitekture sa svojim neverovatno luksuznim enterijerom i zapanjujuće lepim parkom najpopularnija je atrakcija u zemlji.

Tadž Mahal je omaž mogulskog cara Šaha Džahana svojoj voljenoj pokojnoj supruzi Mumtaz Mahal. Car je angažovao najbolje arhitekte i zanatlije svog vremena da rade na izgradnji. Njihova veličanstvena kreacija i dalje fascinira sve koji je vide.

Foto:Shutterstock

Tadž Mahal je pod zaštitom Uneska. To je vrhunsko arhitektonsko i umetničko dostignuće indoislamske arhitekture, remek-delo sa jedinstvenim estetskim kvalitetima, pod zaštitom države.

Tamo se kontroliše čak i kvalitet vazduha. Nije iznenađujuće što je zgrada strogo čuvana od neopreznih ljubitelja selfija.

Bakingemska palata

Foto:Shutterstock

Unutar palate nije dozvoljeno apsolutno nikakvo fotografiranje, a kamoli pravljenje selfija. Jedino dozvoljeno mesto za slikanje su kraljevski vrtovi, inače najveći privatni vrt u Londonu.

Ajfelov toranj noću

Foto:Shutterstock

Najpoznatija građevina ne samo u Francuskoj već u čitavoj Evropi ujedno je i jedna od najslikanijih na svetu. Ipak, svako ko bude slikao Ajfelovu kulu noću, tehnički je prekršio zakon.

Tehnički i pravno gledano, samo fotografisanje tornja noću je dozvoljeno, ali u problem možete upasti ako sliku podelite na društvenim mrežama.

Primera radi, za tako nešto potrebno je zatražiti i dobiti dozvolu od kompanije koja upravlja tornjem “Societe d’Exploitation de la Tour Eiffel”.

Ulica crvenih fenjera

Foto:Shutterstock

The Red Light District u Amsterdamu takođe podleže zabrani fotografisanja. Ovaj deo grada je poznat po svojim bordelima, kafićima i prostitutkama koje gledaju iz izloga. Ovde nemojte vaditi foto-aparat jer vam može biti prisilno oduzet.

Kazina u Las Vegasu

Foto:Shutterstock

Kazina već dugo zabranjuju fotografianje i snimanje kako bi osigurala privatnost igrača, sprečila varanje i zaštitila kockarnice od potencijalne pljačke.

U nekim kockarnicama se još uvek striktno pridržavaju ovog pravila, dok su drugi dali više slobode ljudima koji samo žele nekoliko fotografija za uspomenu.

Pentagon

U Pentagonu, sedištu američkog ministarstva, bezbednost je na vrhunskom nivou. Pentagon možete istražiti u organizovanim obilascima, ali fotografisanje i korišćenje mobilnih telefona nije dozvoljeno.

 

Zatvoreno za komentare.