Ukoliko volite da putujete, morali biste da naučite i neke običaje, koji su veoma važni za tu zemlju. Posebna pažnja, obraća se na vaše ponašanje za stolom.
Foto: Shutterstock
Svaki vaš pokret može se protumačiti na različite načine. Zbog toga, savetujemo vam da pažljivo pročitate neke od ovih običaja za stolom, kako se ne bi obrukali.
Na Tajlandu se veoma nepristojnim smatra, ukoliko hranu uzimate viljuškom. Oni je isključivo koriste da bi hranu pogurali u kašiku. Kod Tajlanđana, se sve do 1897. godine jelo rukama, a onda je kralj Čulalongkorn doneo pribor za jelo.
Takođe, na Tajlandu hranu nikako ne smete jesti štapićima, osim ako nije u pitanju kineska hrana iz voka.
U Italiji je mešanje sira i ribe smatra velikom greškom i uvredom.
Kod Japanaca se srkanje smatra da poboljšava ukus hrane i zato nije nepristojno to raditi.
U Južnoj Koreji je pravilo da niko ne jede za stolom dok najstarija osoba ne uzme jedan zalogaj prva. Takođe je potrebno hranu uzeti sa obe ruke i pokazati poštovanje prema toj osobi.
Foto: Shutterstock
U nekim kulturama Inuita u Kanadi, ispuštanje vetrova nakon jela je znak zahvalnosti.
Mađari nikad ne nazdravljaju pivom, jer su 1848. godine za vreme mađarske revolucije, austrijski vojnici na poraženim i ubijenim Mađarima slavili nazdravljajući pivskim kriglama.
U Kini je vrlo važno kako se ostavljaju štapići. Ne smeju da se ostave popreko, a njima ne sme ni da se maše niti da se usmere prema nekome. Podrigivanje u Kini se smatra znakom zahvalnosti.
Ako u Nemačkoj krompir sečete nožem domaćin će misliti da nije dobro skuvan, zbog toga je bolje da ga izgnječite viljuškom.
U Indiji i Japanu važno je da ispraznite tanjir. Ali u Kini je to znak da vam dospu još hrane.