Od kada nas je zadesila epidemija koronavirusa, hirurške maske za lice ne koristi samo medicinsko osoblje. One su postale deo naše svakodnevice.
Foto: Shutterstock
Prema procenama stručnjaka, godišnje se upotrebi oko 6,8 milijardi jednokratnih maski. Od toga, bar polovina završi tamo gde im nije mesto i gde može da napravi ekološki problem.
Zato su istraživači sa Kraljevskog tehnološkog instituta u Melburnu (RMIT) razvili projekat za reciklažu hirurških maski. Od njih bi se pravio građevinski materijal kojim bi se asfaltirale ulice i trotoari.
Istraživači su raznim testovima došli do zaključka da ova naizgled nežna pomoćna medicinska sredstva mogu da budu veoma čvrsta i otporna. Tako su i dobili ideju da ih dodaju u beton i tradicionalne građevinske materijale kako bi ojačali njihova svojstva.
Postupak je sledeći: iskorišćene maske se usitnjavaju a zatim dodaju u cement ili katran koji se potom koristi tokom popločavanja trotoara i asfaltiranja puteva.
Jedan od autora studije, dr Mohamed Saberijan, objasnio je da je za izgradnju jednog kilometra puta, sa dve trake, potrebno reciklirati tri miliona maski. Time bi se sprečilo da 93 tone otpada završi na deponiji.