Startap iz Ugande od drveta banana pravi ekološke proizvode

Startap iz Ugande od drveta banana pravi ekološke proizvode

Uzgoj banana je posebno rasipan oblik poljoprivrede, jer se samo 12 procenata biljke koristi.

Foto:Shutterstock

Nastojeći da tom otpadu donese novu vrednost, ugandski startap TekFad pretvara drveća banana u visokokvalitetne, održive tekstilne proizvode.

Proces započinje tako što se stabla prvo razdvoje mačetima na pola, a zatim idu kroz mašinu za sečenje.

Mašina pretvara trupce u duga kožna vlakna koja se vešaju da se osuše pre obrade i pretvaraju u ekološki prihvatljive proizvode poput tepiha, tekstila i biorazgradivih dodataka za kosu.

„Ekstenzije za kosu koje pravimo su visoko biorazgradive. Nakon upotrebe, naše dame će ih zatrpati u zemlju i postaće đubrivo za njihovo povrće “, rekao je Kimani Muturi, osnivač startapa, za Rojters.

Muturi se nada da će materijal jednog dana zameniti neka sintetička vlakna i poslužiti kao alternativa papiru. Kompanija takođe istražuje načine omekšavanja vlakana banane kako bi ih koristila za izradu odeće.

Trenutno tepisi čine glavni deo proizvoda koje proizvodi TekFad.

Do kraja godine, kompanija očekuje da proizvede čak 2.400 tepiha i planira da započne uslugu isporuke svojih proizvoda u Veliku Britaniju, SAD i Kanadu u narednim mesecima.

Druge kompanije takođe su pronašle načine da otpad od banana pretvore u ekološki prihvatljive proizvode, uključujući australijski startap koji agro-otpad od banana pretvara u biorazgradivu i potpuno recikliranu plastiku.

 

Zatvoreno za komentare.