Digitalna umetnica Marina Amaral je neke od najpoznatijih crno-belih fotografija oživela dodavši im boju, a rezultat je - neverovatan! Poslednje tri godine umetnica iz Brazila, Marina Amaral, bavi se bojenjem starih crno-belih fotografija.
Svoju ljubav prema istoriji, Marina je povezala sa talentom za vizuelnu umetnost, pa je tako oživela mnoge svetski poznate fotografije iz prošlosti. Za bojenje fotografija potrebno je dosta vremena, nekada čak i nekoliko meseci predanog rada u Fotošop programu.
"Bojenje crno-belih fotografija je umetnost koja zahteva detaljno istraživanje, analizu svakog detalja ako želite da fotografija bude što realističnija. Takođe, potrebno je i poznavanje istorije i dovoljno poštovanja da znate da vrednujete i sačuvate svaki detalj iz priče koju fotografija prenosi", objašnjava Marina.
Jedna od poslednjih fotografija koju je Marina obradila posebno je privukla pažnju javnosti. U pitanju je fotografija devojčice iz Aušvica, četrnaestogodišnja Poljakinja Časlava Kvoka. Originalne fotografije napravio je fotograf iz ozloglašenog logora, Vilhelm Brejs.
"Jasno se sećam fotografisanja ove zatvorenice. Izgledala je tako mlado i detinjasto. Kada je stigla u kamp, nije razumela ništa šta joj se govori. Zato je nadzornica zatvora uzela pendrek i pretukla je po licu. Sav bes je iskalila na njoj. Pre nego što sam je fotografisao devojčica je obrisala suze i krv sa svog lepog, nevinog lica. Iskren da budem, osetio sam se kao da su mene tukli, ali nisam mogao ništa da učinim. To bi bilo fatalno po mene", izjavio je u jednom intervjuu Vilhelm koji je preminuo 2012. godine u 94. godini života.
I Marina je priznala da joj je bilo posebno teško dok je bojila Časlavine fotografije. "Teško je gledati je u oči duže vreme ako znate šta joj se desilo. Želela sam da pružim Česlavi priliku da ispriča svoju priču, što je ujedno sudbina mnogih žrtava pored nje."