Teotihuakan - grad u kojem su rođeni bogovi

Teotihuakan – grad u kojem su rođeni bogovi

Nakon što je drevni Egipat odavno propao, a tadašnja Grčka i Rim su izgubili moć, mistični Teotihuakan je bio na vrhuncu slave.

Foto: Shutterstock

Njegov nastanak i dalje nije razjašnjen. Sagrađen je više od 1000 godina pre Asteka, moćnog indijanskog naroda koji je u 15. i 16. veku vladao velikim carstvom u južnom Meksiku. Upravo su oni, na svom jeziku, nahuatlu, mestu na koje su naišli dali ime Teotihuakan, što znači Rodno mesto bogova. 

U najvećem gradu pretkolumbovske Amerike živelo je 200.000 ljudi. Na vrhuncu je bio u 5. veku nakon što je drevni Egipat odavno propao, a tadašnja Grčka i Rim su izgubili moć. Evropom je tada zavladalo mračno doba, a Teotihuakan je bio na vrhuncu slave.

 
 
 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели María de Luis (@meryoflois) дана

Oko 45 km severoistočno od grada Meksika i dalje stoje veličanstvene piramide, ali niko ne zna kome su bile sagrađene. Do prvih iskapanja došlo je početkom 17. veka, pod vođstvom meksičkog naučnika Karlosa de Siguenze i Gongore, a traju i danas.

Uzduž glavne gradske ulice, poznate i pod nazivom Avenija mrtvih, nalaze se veličanstvene piramidalne građevine, palate i trgovi.

Građevine su nastajale tehnikom taluda i tablera. Talud je nagnuta površina koja se izmenjivala s vodoravnom uokvirenom površinom, tablerom kako bi nastao arhitektonski sklad. Ispod glavnog gradskog hrama – Hrama sunca, pronađen je izvor.

 
 
 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели Philipp Wenger (@razorwaenger) дана

Stanovnici su bili toliko napredni da su imali tekuću vodu, zahvaljujući naprednom sistemu. Poštovali su kult Pernate zmije i Tlaloka, boga vode, kiše i plodnosti s dugim nosom nalik na surlu.

U blizini Avenije mrtvih nalazi se Sunčeva piramida, koja je druga po veličini u Centralnoj Americi, nakon one u Čohuli. Visoka je 76 metara, a bila je još i viša, kada ju je krasilo svetište na vrhu, koje je nestalo.

 
 
 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели Tour—Drag & Drop Travel Plans (@officialtourapp) дана

Za razliku od civilizacije Maja, gde je moć bila u rukama monarha koji ju je prenosio na svog naslednika, u skladu s načelima hijerarhije, u Teotihuakanu je postojao vladajući stalež u kojem su bili vojnici, sveštenici, činovnici i trgovci.

Arheološka iskapanja potvrđuju da je došlo do požara, rušenja građevina i pljačke, a nagađa se i o građanskom ratu ili napadima sa severa. Na brojna pitanja oko Teotihuakana još uvek nema odgovora.

Zatvoreno za komentare.