U srcu Australije, “zemlje na kraju sveta”, smešten je Uluru – Kata Tjuta, jedan od dva najpoznatija i najveća Nacionalna parka te zemlje.
Foto: Shutterstock
Uluru je jedinstvena turistička atrakcija koja se nalazi u vlasništvu i pod upravom domorodačkog naroda Anangu, starosedelaca koji ovde žive više od 30.000 godina.
Uluru je najpoznatiji rezervat biosfere u Australiji. Međutim, za lokalno stanovništvo ovo područje je važno ne samo zbog prirodnih lepota, nego i kao zona u kojoj se nalazi dom mnogih božanstava.
Uluru je ustvari brdo stvoreno pod uticajem tektonskih poremećaja pre 500 miliona godina. Pesak nošen vetrom oblikovao je zaobljenu, slonovsku masu koja se naglo uzdiže iz ravnice.
Najveći deo ove stene ukopan je u pesak, iz koga izranja njegov jedini vidljivi deo – zaravnjeni vrh visok 348 m.
Aboridžini ovu stenu zovu Uluru, dok je u svetu poznatija pod nazivom Ayers Rock. Za Aboridžine je ova drevna crvena stena oduvek bila sveto i mistično mesto, a danas je svojevrstan nacionalni simbol.
Foto: Shutterstock
Kako se sunce kreće po nebu, tako se Uluru žari u različitim nijansama. U zoru sjaji narandžastim sjajem, u rano jutro senke ga boje u tamnije nijanse, u podne dobija boju jantara.
Ipak, ovo stenovito brdo je najimpresivnije u suton, kada se pretvara u masu spektakularnog izgleda, nalik užarenom ugljenu.
Sve do sedamdesetih godina 19. veka Ayers rock nije bio poznat Evropljanima, a onda su ga otkrila dva istraživača koji su steni dali ime po tadašnjem premijeru države Južna Australija.
Danas ovo mesto posećuje hiljade turista godišnje. Najveća avantura za njih je penjanje do vrha stene, za šta je potrebno oko 2 sata. Međutim, Aboridžini se ne penju jer je to za njih sveto mesto, a to ne savetuju ni turistima.
Većina turista, naravno, ne može da odoli izazovu i oglušuje se o upozorenja i molbe Aboridžina.
Foto: Shutterstock
Nedaleko odatle nalazi se i aboridžinsko naselje u koje obavezno svrati svaki putnik. Tu domaćini s oduševljenjem pokazuju svojim gostima domaće rukotvorine i igre, pripovedaju im o lokalnim običajima i poslužuju ih tradicionalinim jelima.
Iz okolnog prostora uzdiže se 36 kupola od kamena, koji se ređaju jedna za drugom formirajući krug. To je planina Kata Tjuta, znana i pod imenom Olga. Prevedeno sa njihovog jezika to bi značilo Mnogo glava.
Najviša kupola doseže 550 metara nadmorske visine, što je i najviša tačka nacionalnog parka Uluru. Kupole su podeljene uskim gudurama i klancima, a u jednom jarku u samom središtu planine, nalazi se zadivljujuća zelena oaza nazvana Dolina vetrova.
Ovaj nacionalni park specifičan je i po svojoj flori i fauni. On je stanište mnogih neobičnih biljnih i životinjskih vrsta. Ako nekada budete doputovali ovde, nemojte se začuditi i uplašiti ukoliko pored vas protrči divlji aboridžinski pas.