Sakrivena između 400 hektara šuma južno od Atlante u Sjedinjenim Američkim državama nalazi se ekokomuna Serenbe.
Foto:Printscreen
Ova zajednica koja je stvorena prema dizajnu arhitekta dr Filipa Taba i idejama bračnog para Stiva i Mari Najgrin, koji u njoj živi.
Devedesetih godina Stiv i Mari Najgrin posetili su organsku farmu i tada su odlučili da stvore potpuno održivu zajednicu izvan Atlante. Deo njihovog cilja bila je zaštita močvara i prirodnog pejzaža područja Čatahuči Hills.
Foto:Printscreen
Prva stambena kuća prodata je 2004. godine i sada u ovom mestu živi preko 100 stanovnika. Mnogi ih i kritikuju jer kuće nisu ni malo jeftine, neke koštaju i preko milion dolara.
Serenbe se sastoji od porodičnih kuća i kuća u nizu. Svi imaju prednje tremove, ali nemaju dvorišta – zelene površine i staze su zajedničke. U blizini se nalaze prodavnice i restorani čime se podstiču da pešače.
Foto:Printscreen
Selo se sastoji od tri zaseoka. Zaseok Selborn posvećen je vizuelnoj i kulinarskoj umetnosti i u njemu se nalaze prodavnice. Zaseok Grandže se bavi poljoprivredom a Mado je usmeren na zdravlje i lečenje.
Samo ime je kovanica koju je smislila Mari Najgrin, od reči vedrina i biti i odnosi se na spokoj koji vlada na ovom mestu.
Osnovna ideja je život bez stresa i vraćanje nekim zaboravljenim načinima života.
Članovi zajednice žive u skladu s prirodom, jedu isključivo organsku hranu koja se uzgaja na lokalnim farmama, a na raspolaganju imaju i tri gurmanska restorana.
Foto:Printscreen
Domove hlade i greju pomoću geotermalnih toplotnih pumpi, a veliku pažnju posvećuju svom zdravlju i fizičkoj aktivnosti. Stanovnici Serenbea rade u bašti, jašu konje i uglavnom idu pešice.
Komuna veliku pažnju poklanja fizičkom zdravlju pa članovi zajednice zajedno vežbaju jogu ili pilates a na raspolaganju im je i veliki bazen.
Njihova je velika ljubav prema prirodi, dobrim odnosima u zajednici i kreativnosti. Redovno se održavaju predavanja, izložbe, prikazuju se filmovi.
Foto:Printscreen
Sveža hrana je posebna prednost života u Serenbeu. Povrće i voće dolazi sa organske farme koja se prostire na 25 hektara i koji se subotom prodaju na pijaci. Na ovoj farmi žive i lame i koze.
Svake godine se ovde organizuju kulturni događaji kao što su pozorište na otvorenom, kulinarske radionice i festivali, muzički događaji, filmovi i predavanja.
Foto:Printscreen