Davne 1995. godine vukovi (tačnije njih 14) su pušteni u nacionalni park Jeloustoun nakon punih 29 godina od kada su tamo bili zadnji put.
Foto: Shutterstock
Niko nije očekivao čudo koje su vukovi doneli. Počelo je njihovim lovom na jelene, što je dovelo do drastičnog smanjenja populacije jelena. Prisutnost vukova je takođe naterala jelene da se skrivaju i da ne zalaze u delove parka u kojima vukovi obitavaju.
Iako se činilo da je to loše i mnogo je ljudi bilo zabrinuto, ono što se kasnije dogodilo bilo je zadivljujuće. Zahvaljujući odsutnosti jelena, ti delovi parka su počeli da se obnavljaju.
Šuma i vrbe su počele da cvetaju i to je tren koji je bio početak predivne transformacije kompletnog parka. Sa šumom i grmljem procvetalo je i puno bobičastog voća i došli su novi insekti.
Čim se to dogodilo, razne vrste ptica su imale razlog da se smeste u ovaj park. S većom šumom došli su i novi stanovnici, kao što je dabar koji je do tada bio istrebljen na tom području.
Dabrovi su samo radili svoj posao i sagradili brane koje su odvajale delove reke i parka, što je privuklo razne gmizavce.
Vukovi su takođe ubijali kojote, a kao rezultat toga povećala se populacija zečeva i miševa, što znači i dolazak više jastrebova, crvenih lisica, jazavaca i lasica u park. Čak su došli i beloglavi orlovi i gavrani.
Ali ono što je najzanimljivije u celoj priči je da su vukovi čak uspeli da utiču na ponašanje reke u parku. S više ravnoteže između predatora i lovine pojavila se i mogućnost za doseljavanje novih životinjskih vrsta i smanjila se erozija tla do koje je došlo zbog manjkanja vegetacije.
Vukovi nisu samo transformisali veliki ekosistem nacionalnog parka Jeloustoun, oni su svojim dolaskom potpuno promenili izgled parka. Ovo je još jedan dokaz koliko su životinje potrebne u našim životima, bilo u prirodi ili kao kućni ljubimci.
Svako ima svoju ulogu, a ovi divni vukovi su izgradili celi predivni nacionalni park Jeloustoun.