U sobi broj 3327 krila se opasna tajna. Njena detonacija bi zbrisala kilometre Njujorka. Takvo oružje osmislio je Tesla, ali malo je poznato šta se sa ovim eksperimentom zapravo dogodilo.
Foto: Shutterstock
Sa ličnošću i delima Nikole Tesle upoznat je čitav svet. Njegova dalekosežna otkrića i pronalasci u oblastima elektrotehnike, fizike i radio tehnologije doneli su svetlu budućnost, kakvu niko osim njega nije mogao ni da nasluti. Među njegovim najpoznatijim otkrićima su sistem naizmenične struje, minijaturni električni oscilator, proizvodnja X-zraka, radio talasi i daljinsko upravljanje. Verovali ili ne, ono što Tesla nije izmislio jeste Zrak smrti - pronalazak koji je trebalo da sredi troškove hotela Klinton, u kom je proveo poslednje dane svog života.
Poznato je da je pred kraj života Tesla živeo u siromaštvu.
Foto: Wikimedia commons
Naime, 1915. godine je Vardenklifski toranj prodat kako bi se otplatili dugovi koje je Tesla imao u hotelima Waldorf-Astoria. Do 1930. godine Teslu je ponovo morio poveći račun, ovoga puta u hotelu Klinton na Menhetnu. Kako nije uspeo da obezbedi novac da isplati nastali dug, setio se da menadžmentu hotela ponudi nešto neprocenljivo: jedan od svojih pronalazaka. Ovaj svoj pronalazak Tesla je nazivao Tele silom, premda je sada poznat kao Zrak smrti.
O električnoj ogradi koja bi jednim potezom ubijala veliki broj ljudi maštale su mnoge vojske, a Tesla je uverio vlasnike hotela da je tako nešto i postigao. Tesla je za Tele silu tvrdio da je dovoljno snažna da ubije čitave vojske ili sruši avione u sekundi.
Kada je Tesla umro 1943. godine istraživački centar MIT, koji je u tom trenutku radio za Nacionalni istraživački komitet, odmah je pretražio sobu u kojoj je živeo naučnik, kako bi pronašli tajno i opasno oružje. Džon G. Tramp, stric 45. predsednika SAD-a, izjavio je da je pre nego otvori smrtonosnu kutiju razmislio o svom životu.
Foto: Wikimedia commons
U drvenoj kutiji, međutim, nije bilo ničega osim mernih instrumenata poznatih kao Vitsonov most (Wheatstone bridge) koji se koristio za merenje otpora u svim električnim laboratorijama do kraja prošlog veka.
Zamisao o oružju budućnosti, Tesla je spakovao sa već poznatim električnim istrumentima u kutiju vanvremenskog izgleda, uz upozorenje da bi nepropisno otvaranje kutije moglo da rezultira detonacijom. Ovu priču Tesla je procenjivao na desetine hiljada dolara. Poznati svetski književnik i humorista, Mark Tven, bio bi ponosan na fikciju svog dobrog prijatelja.