Kada se primenjuje laser u korekciji dioptrije?
-Onda kada postoji nepodnošenje kontaktnog sočiva, iritacije, alergije, suvo oko.
-Kada naočare ne mogu korigovati postojeću dioptriju, zbog razlike dioptrije na oba oka, kada je previsoka, i kada je data slabija dioptrija u naočarima.
-Profesionalni i lični razlozi zbog kojih naočare nisu optimalno rešenje.

Laserska korekcija dioptrije kod dece
-U svim situacijama rano otkrivenih "ambliogenih mana", odnosno dioptrija koje će kao posledicu ostaviti trajnu slabovidost, ukoliko se adekvatno, RANO ne koriguju.
To znači onda kada se naočarima ne postize adekvatna vidna oštrina, onda kada je to najvažnije, dakle do 7/8. godine života.
To znači da deca moraju biti pregledana, već sa dve-tri godine, kako bi se na vreme uočio problem i rano korigovao.
Najteža situacija, koja dovodi do slabovidosti, je ANIZOMETROPIJA, razlika u dioptriji na oba oka, koju je teško rešiti naočarima.
Upravo se ovde prave najčešće greške. Odluka se ostavlja za uzrast posle 18. godine, navodno da se vid razvija. Međutim, upravo ovde neće biti razvoja vida, zato što oko sa većom dioptrijom neće biti potpuno korigovano naočarima, jedno oko vidi dobro, drugo slabo, slika na oba oka je različita (anizeikonija), i u kasnijim godinama na tako slabovidom oku, laserska korekcija će "skinuti dioptriju", ali neće puno popraviti vidnu oštrinu.
To oko će ostati slabovido, zato što se kasnilo sa korekcijom dioptrije.
Zato je opasno roditelje dovoditi u zabludu da se u ovakvim situacijama, kada naočare ostaju bez efekta, čeka do 18. godine.

U slučajevima manjih dioptrija, deci se svakako daju naočare. Laser u dečjem uzrastu treba shvatiti tako kako jeste, način da se dioptrija koriguje, kao što to rade naočare ili kontaktno sočivo. Onda kada naočare i sočivo ne mogu, laser mora, inače se problem neće sam rešiti.
Kod školaraca koji odbijaju da nose naočare ili kontaktno sočivo, iz ličnih razloga, ili zbog profesionalnog opredeljenja ka nekom sportu, laser je opcija broj jedan.
Laserska korekcija dioptrije se primenjuje u korigovanju kratkovidosti, dalekovidosti i astigmatizma, u godinama kada je akomodacija očuvana.
Za korigovanje "vida za čitanje", u starijim godinama, presbiopnom dobu, primenjuje se hirurška intervencija sa implantacijom multifokalnog intraokularnog sočiva, u jednodnevnoj hirurgiji, u lokalnoj anesteziji.
Oko u određenim godinama nema mogućnost akomodacije, odnosno "izostravanja slike na blizinu", pa artefikalno intraokularno sočivo treba da obezbedi više fokusa, koje oko prirodno gubi starenjem. Na ovaj način se približno "imitira akomodacija", pružanjem komfora života bez zavisnosti od naočara i za blizu i za daleko.