Iako je čitanje knjiga uglavnom zabavna aktivnost, ponekad jednostavno želimo čist intelektualni pristup.
Foto: Shutterstock
Evo i nekoliko dobrih izbora za koje vam garantujemo da će vam proširiti um i poglede na svet...
Kosmos, Karl Sagan
Iskonsko delo Karla Sagana iz 1980. je sjajan pratilac PBS-ovog serijala koji je emitovan tokom osamdesetih godina u SAD-u i u njemu svako ilustrovano poglavlje odgovara jednoj od epizoda serijala.
Osmišljena svrha ove knjige i serijala – objašnjavanje složenih naučnih kompleksa svakome ko želi da nauči više o njima – je skoro odmah učinila istraživanje prirode univerzuma proaktivnim na način na koji je to vrlo malo naučnih radova pre njih uspelo da postigne.
Foto: Shutterstock
15 milijardi godina evolucije kosmosa se rasvetljava na jedan lagan, inkluzivan način koji Kosmos čini isto toliko pitkim za čitanje koliko i intelektualno stimulativnim.
Kosmos je tako postao najbolje prodavana nenaučno-fantastična knjiga svih vremena po svom objavljivanju i odgovoran je za veće prisustvo naučnog izdavaštva i emitovanje TV programa ovog tipa sve do danas.
Predvidljivo iracionalno, Den Arijeli
Den Arilijev bestseler po Njujork tajmsu iz 2010. godine je fascinantan primer preispitivanja ljudske prirode. Kako to naslov otkriva, Arijeli pretpostavlja da su ljudska bića neizbežno predvidljiva – ali ne i na način na koji to mislimo.
Foto: Shutterstock
Osnovni koncept – po kome najveći deo vremena provedemo donoseći potpuno iracionalne izbore, ali na način koji je vrlo lako predvideti – se elaborira na načine koji će vas naterati da preispitate motive iza izbora koje donosite, od onih koji su trivijalnog karaktera do onih koji nam menjaju život.
Provokativno i stimulativno štivo.
Holografski svemir, Majkl Talbot
Prvobitno delo Majkla Talbota o kvantnoj fizici i spekulativnoj nauci inkorporira teorije Dejvia Boma i Karla Pribrama o implikativnim (obmotanim) i eksplikativnim (razmotanim) redovima svesnosti kako bismo se zapitali da li je sve ono što vidimo i doživljavamo u suštini projekcija naše kolektivne svesti – majke svih holograma.
Foto: Shutterstock
Vrlo impresivna količina podataka podržava Talbotovu teoriju, koja dodiruje sve od deža vi i "značajnih slučajnosti" pa do holografske prirode naših snova.
Ovo je kohezivna teorija koja je i temeljito pojašnjena, zbog nje ćete steći novi pogled na svet oko vas – možda i radikalno drugačiji od onoga koji sada imate.
Tao đit-kun-doa, Brus Li
Ovo posthumno objavljeno delo je sastavljeno od mnogih beležaka i eseja velikog Brus Lija.
Radi se o štivu koje nadaleko prevazilazi običnu knjigu o borilačkoj veštini, jer je u njoj prikazan đit-kun-do – sistem koji je osmislio sam Li – koji je istovremeno sistem svesti i pristupa životu isto toliko koliko se radi i o veštini borbe.
Foto: Pixabay
Ovo je možda i najreflektivnije i najapstraktnije delo ove liste, ali je definitivno fascinantno i stimulativno delo koje je namenjeno praktično svima, radi se o mislima i meditacijama jednog od najvećih humanista savremenog doba.
Suprotne ideje, Majkl Parenti
Politički analitičar Majkl Parenti je već vrlo dugo poznat po tome što preispituje prihvaćenu istoriju i konvencije kojima se savremeno društvo vodi.
Ovaj skup njegovih kratkih dela je možda najčistiji destilat njegovog revolucionarnog pogleda na svet i najposebnije od svih njegovih dela.
Foto: Pexels
U njemu dodiruje široku lepezu tema koje variraju od klasa i bogatstva preko tehnologije i životne sredine, rasa, seksa i etniciteta i u svima njima Parentijev lucidni i autoritativni stil ostaje pravo zadovoljstvo za čitanje i na poseban način neke vrlo složene predmete čini vrlo lakim za mentalnu obradu.
Iako vam preporučujemo bilo koje od njegovih dela, ovo je ono koje je verovatno i najpristupačnije.
Ostale najtoplije preporuke: Hrabrost za pisanje, Ralf Kijs; Kratka istorija skoro svega, Bil Brajson; U domu: Kratka istorija privatnog života, Bil Brajson; Oružje, klice i čelik: Sudbine ljudskih društava, Džered M. Dajmond.