Većina domaćih ostvarenja mogla bi da stane rame uz rame uz mnoge inostrane filmove. Pri tome, domaći i svetski budžeti se ne mogu meriti, ali se možemo pohvaliti odličnim scenarijima, sjajnim režijama, fantastičnim glumcima, dobrim fotografijama i montažama.
Foto: IMDb
Mnoge replike iz domaćih ostvarenja se i danas koriste u svakodnevnom govoru, a pojedine scene se prepričavaju i komentarišu uz osmeh.
Sva dela Dušana Kovačevića su se izdvojila i koliko god da ih gledate, ponovo ćete se nasmejati, ali i zamisliti na onome što je Kovačević želeo da pričom poruči.
Pre pet godina, komedija “Ko to tamo peva”, prema scenariju Dušana Kovačevića i u režiji Slobodana Šijana, izabrana je za najbolji srpski film. Ovo ostvarenje Kinoteka je tada izabrala i za najbolje povodom obeležavanja prvog veka pokretnih slika.
Tada su se u odabiru sto najboljih filmova, sačinjenom prema ocenama domaćih filmskih teoretičara, profesora i kritičara, među prvih deset našli i: “Skupljači perja”, “Tri”, “Kad budem mrtav i beo”, “WR - Misterija organizma”, “Buđenje pacova”, “Maratonci trče počasni krug”, “Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT”, “Marš na Drinu” i “Podzemlje”.
Jednom prilikom je Dragan Nikolić, koji je tumačio šlager pevača u filmu “Ko to tamo peva”, za "Blic" rekao:
- Mnogi su me pitali kako se glumac oseća kada posle dobijenog scenarija shvati da će projekat biti hit. Ja imam nos za takve stvari. Ali kada je film “Ko to tamo peva“ u pitanju, to je moja najveća greška u prognozi. Čak sam hteo da odbijem ulogu u njemu. Mislio sam da to nije preterano zabavno i interesantno ali sam pogrešio.
Kada spominjemo Dušana Kovačevića, ne možemo da zaobiđemo njegove kultne filmove: “Maratonci trče počasni krug”, “Profesionalac”, “Balkanski špijun” “Sabirni centar”...
Kovačevićev tekst “Maratonci trče počasni krug” je nastao pre pet decenija, a deset godina kasnije snimljen je i film (za samo 28 dana). Reditelj Šijan je jednom prilikom izjavio da to danas izgleda neverovatno, jer bi se „Maratonci...“ u ovo vreme, verovatno snimali osam nedelja.
Priseća se da su snimali i po 24 sata bez prekida. Budžet filma iznosio je samo 200.000 dolara, što bi danas sigurno koštalo deset puta više.
Skoro svi glumci, koji su igrali u “Maratoncima...” postigli su veliku popularnost. Nažalost, većina bardova srpskog glumišta više nije među nama. Među njima su: Mija Aleksić, Mića Tomić, Zoran Radmilović, Pavle Vuisić, Danilo Bata Stojković, Bora Todorović...
- Celog mog radnog veka, u sećanju mi ostaju filmovi i pozorišne predstave koje smo radili lepo, tiho, mirno, dogovorno, i sa radošću. Nikad mi se nije desilo da film, koji je pravljen u gotovo idiličnoj atmosferi, nije uspeo i da nije bio dobar. A dešavalo se da je svima nama, u nekim neurotičnim procesima, dosta toga izmicalo kontroli. Onda su i krajnji rezultati bili dosta površni. Ne pamtim uloge i ne mislim o tome. Ponekad, dok vrtim kanale na televiziji, slučajno naiđem na scene iz filmova u kojima sam igrao, pa se prisetim, ali to je samo blic sećanje. Kad bih se intenzivno sećao i prisećao onog što sam radio, mislim da bi me to opterećivalo. Lepo je kad vam neko kaže da je gledao vaš film, i da mu se sviđa vaša uloga. Ali nemam tu vrstu “opterećenja“, da se i dalje bavim time. To je prošlo. Sve je bilo značajno - i ono dobro, i ono loše. Ne treba se vraćati i okretati za onim što je bilo - izjavio je nedavno za “Blic” Bogdan Diklić koji je tumačio Mirka.
Ne smemo zaboraviti ni film “Skupljači perja” Aleksandra Saše Petrovića, koji je 1967. godine osvojio Gran pri u Kanu. Time je zapravo nagrađen i Crni talas jugoslovenskog filma. Film govori o životu Roma u Vojvodini, ali i međuetničkim odnosima i društvu onog vremena.
Jedan od najpriznatijih domaćih reditelja u svetu je svakako Emir Kusturica koji je za ostvarnja osvajao nagrade kako na Kanskom filmskom festivalu, tako i na Berlinskom i Venecijanskom.
Njegovi filmovi: “Otac na službenom putu” (Zlatna palma u Kanu), “Sećaš li se Doli Bel” (najbolji film u Veneciji), “Arizona drim” (najbolji film u Berlinu), “Dom za vešanje (najbolja režija u Kanu), “Bela mačka, crni mačor” (Srebrni lav u Veneciji), “Podzemlje” (Zlatna palma u Kanu) su definitivno promenili svetsku kinematografiju.
Ovom prilikom treba spomenuti i kultne projekte reditelja Praške škole Srđana Karanovića, Gorana Marković, Gorana Paskaljevića... Neki njihovi filmovi su bili srpski kandidati za Oskara. U pitanju su “Bure baruta”, “Kad svane dan” i “San zimske noći” Gorana Paskaljevića, “Turneja” Gorana Markovića i “Besa” Srđana Karanovića...
Naravno, bilo je tu i značajnih domaćih filmova koji su se kandidovali za Oskara. Ovog puta ne treba zaboraviti ostvarenja: “Vukovar jedna priča” Bore Draškovića, “Lepa sela lepo gore” Srđana Dragojevića, “Lavirint” Miroslava Lekića, “Nebeska udica” Ljubiše Samardžića, “Klopka” i “Krugovi” Srdana Golubovića, “Dara iz Jasenovca” Predraga Antonijevića...
Svake godine domaća kinematografija dokazuje da nije sve u novcu. Sa malo sredstava i ogromnom voljom i entuzijazmom, može se uraditi film za sva vremena.
Srpska kinematografija se može pohvaliti sa kultnim ostvarenjima koja sa godinama dobijaju na značaju, a evidentno je da se dobar film - daleko vidi. Zato je tačna tvrdnja da prepoznavanje vrednosti trajnog dela i ponovni trijumf autentičnosti daju izuzetan podsticaj domaćem filmskom stvaralaštvu.