Postoji pregršt kratkih romana i novela velike književne vrednosti, a koji se mogu pročitati za jedno popodne. Mi vam predlažemo ovih osam najboljih, koje ćete pročitati u jednom dahu.
Foto: Shutterstock
1) O miševima i ljudima, Džon Stajnbek (1937)
Ovo je jedna od najkontroverznijih knjiga 20. veka, a ima samo 120 strana. Radnja romana se dešava tokom Velike depresije. Glavni protagonisti ove novele su Džordž Milton i njegov nerazdvojni prijatelj Leni Smol, koji je blago mentalno zaostao.
Zaposleni na plantaži u Kaliforniji tokom ekonomske krize, njih dvojica sanjaju da jednog dana rade na svojoj farmi, međutim nesrećan splet okolnosti i Lenijava neprilagođenost će ovaj san dovesti u pitanje.
#Of Mice and Men by John Steinbeck [pdf] - https://t.co/VElWhGDEMc pic.twitter.com/BytycOyNMl
— Makao bora (@Makaobora) April 3, 2020
2) Knjiga o Milutinu, Danko Popović (1985)
Svojevremeno zabranjena, ova knjiga govori šumadijskom seljaku Milutinu, koji pripoveda o svom životu i o društvenoj situaciji u kojoj je u XX veku živeo srpski narod. Ova knjiga postavlja pitanje opravdanosti i ispravnosti komunističke ideologije u našem društvu. Ovo je antiratni roman koji morate pročitati.
Ovu ljubomorno otimam vremenu. Kolekcionarski primjerak. Jedna od onih koje čitate iznova i iznova #knjigaoMilutinu pic.twitter.com/cJepSEXB7u
— Sanda Mešinović (@SandaMess) November 9, 2013
3) Svet koji nestaje, Činua Ačebe (1958)
Roman prati život Okonkva, člana plemena Igbo i lokalnog šampiona u rvanju, izmišljenog nigerijskog klana Umuofije.
Delo je podeljeno u tri dela, pri čemu prvi opisuje njegovu porodicu, ličnu istoriju i običaje i društvo Igboa, a drugi i treći deo uvode uticaj evropskog kolonijalizma i hrišćanskih misionara na Okonkvoa, njegovu porodicu i Igbo zajednicu.
Priča koja nas tera da se zapitamo o legitimnosti uplitanja u živote plemenskih zajednica od strane "civilizovanih" zemalja.
4) Dvojnik, Fjodor M. Dostojevski (1846)
U Dvojniku, narativni ton prikazuje čoveka čiji je život na ivici propasti. Ovaj dvostruki čovek pokušava da uništi ugled protagoniste i položaj njegovog javnog života u ruskoj birokratiji i unutar društvenog kruga.
Roman se može, međutim, jednostavno posmatrati kao dokumentacija o šizofreniji, pauzi od realnosti sa realnim opisom simptoma duševne degeneracije.
5) Gospođa Dalovej, Virdžinija Vulf (1925)
Ovo je njen najpoznatiji roman. Radnja romana je smeštena u 17 sati jednog dana, koliko otprilike traje budnost svakog čoveka. Klarisa Dalovej se šeta po Londonu ujutru i priprema za zabavu koju organizuje te večeri.
U toku dana se pojavljuju i drugi likovi, koje na kraju večeri sve srećemo na Klarisinoj zabavi. Kako će se klupko odmotati i kako su sudbine ovih ljudi povezane, pročitajte u romanu koji je "Tajms", 2005. godine, proglasio za jedan od najboljih romana na engleskom jeziku.
6) Pohvala pomajci, Mario Vargas Ljosa (1988)
Ovom knjigom Vargas Ljosa je uspeo da nam svoje omiljene teme, ljubav i erotiku, predstavi na nov, veoma provokativan način.
Tumačeći šest reprodukcija slika, on ih ujedno oživljava i kroz njih nam priča priče u kojima ljupki i lepi Fončito uznemirava svoju maćehu, donju Lukreciju, a don Rigoberto se posvećuje ponoćnim maštanjima terajući nas da se zapitamo je li dečak sam Eros koji se zavlači u nedra zrele žene.
Ili je možda reč o sanjarijama njenog muža, don Rigoberta. Preplićući mit i stvarnost, Vargas Ljosa će nas provesti i kroz ispovesti vladara drevne Lidije i Dijane, boginje lova.
7) Gospodar muva, Vilijam Golding (1954)
Roman prati priču o grupi engleskih učenika, koji se posle avionske nesreće nalaze na pustom ostrvu bez odraslih. U početku vlada razumevanje između dece, ali se odnosi brzo pretvaraju u svađu. Situacija se pogoršava i prelepo ostrvo postaje pakao.
Check out my latest review on Lord of the Flies. Let me know what you think! #blood #boys #chief #fire #flies #hunting #island #lord #monster #murder #planecrash #rescue #rivals #savages #survival https://t.co/DEY1MICm58 pic.twitter.com/nucDiPkiZL
— The Dreamcatcher (@mydreamcatcher9) August 14, 2019
8) Bela tvrđava, Orhan Pamuk (1985)
U 17. veku, u Istanbul je doveden jedan Mlečanin kojeg su zarobili turski gusari. Ovog zatočenika, koji veruje da se razume u astronomiju, fiziku i slikarstvo, otkupljuje jedan Turčin kojeg zanimaju iste stvari. Sličnost između gospodara i roba, dovešće ih do neočekivanih događaja, i preplitanja ove dve ličnosti.