Jeste li se ikada zapitali čemu služi mali otvor na otvaraču limenke gaziranog soka? Nije tamo zbog dekoracije već ima vrlo korisnu ulogu.
Foto: Pixabay
Naime, ta rupa služi kako bi držala slamčicu na mestu i olakšala ispijanje soka.
Pijenje direktno iz limenke baš i nije dobra ideja jer vam usta dolaze u direktan konstakt sa metalom, a ona je pre toga bila ko zna gde i na sebi može imati nataložene bakterije i nečistoću.
Pogledajte kako staviti slamku u otvor otvarača na konzervi i koliko ispijanje soka to čini jednostavnijim:
Izumeo je otvaranje limenke na povlačenje
Za limenke iz kakvih danas pijemo zaslužan je američki inženjer Ermal C. Fraze. On je 1963. godine patentirao svoju ideju za otvaranje limenke, tzv. otvaranje na povlačenje.
Foto: Instagram
Pre njegovog izuma limenke sa napitcima su se otvarale posebnim otvaračem koji je on jednog dana 1959. godine zaboravio kod kuće pa je limenku jedva otvorio.
Tada mu je sinulo da bi se trebalo da se otvaraju jednostavnije, a ne da zavise od posebnog otvarača. I uspeo je u tome.
Prve slamčice bile su od trske
Slamke su još davno, pre više od 6.000 godina, koristili stari Sumerani kada su zajedno ispijali piće iz zajedničke posude. Njihove slamke bile su dugačke i načinjene od trske.
Za sličan dizajn kakav poznajemo danas zaslužan je Amerikanac Marvin Čester Stone.
Prvo je eksperimentisao jednom vrstom trave, ali ta slamka je bila nestabilna i ostavljala je ukus trave u piću i talog. Potom je u ruke uzeo papir, zapravo traku papira koju je omotavao oko olovke, zalepio i olovku izvukao.
Foto: Twitter/screenshot
Ali i tu je postojao problem jer papir i tečnost ne idu zajedno pa je papirnatu slamku dodatno obložio papirom. Bio je to pun pogodak. Ideju je patentirao 1888. godine i krenuo s proizvodnjom. Slamke su bile dugačke 22 centimetra.
Njegov izum je kasnije doradio Džozef Fridman, napravio je to da slamka može da se savija kako bi se lakše pilo iz nje. Na tu ideju je došao dok je gledao svoju ćerku kako se muči da dosegne vrh ravne slamčice. Svoju ideju patentirao je 1937. godine.