Diznijevi filmovi poput Male sirene, Mulan, Kralja lavova i drugi, za njih se može reći da je većina nas odrasla gledajući ih. Ono što sigurno niste znali je da postoje neke činjenice koje će vam potpuno promeniti smisao i doživljaj cele priče. "BuzzFeed" je izdvojio neke najupečatljivije.
Foto: IMDb
Arijelinu mamu ubio je kapetan Kuka
U Maloj sireni znamo da Arijel nema majku, ali zapravo ne otkrivamo šta joj se dogodilo do trećeg filma - Mala sirena: Arijelin početak. Ispada da su Arijelinu mamu Atenu ubili pirati te je zbog toga nema u priči. Prema ovoj teoriji, Atenu - koja neverovatno sliči jednoj od sirena iz Petra Pana - ubio je sam kapetan Kuka.
Aladin i Jasmin pojavili su se u Herkulesu
Na nebu se pojavila ljubičasta zvezda padalica u sceni u kojoj Herkules peva pesmu "Go the Distance". Kad su se Aladin i Jasmin uputili u čarobnu vožnju tepihom, u nekoliko sekundi putovali su iz zemlje u zemlju. Putovali su toliko brzo da se sa zemlje činilo kao da je reč o zvezdi padalici - onoj koju je Herkules ugledao.
Foto: IMDb
Pozadinske priče o igračkama u "Priči o igračkama" nastale su u Endijevoj mašti
Likovi u "Priči o igračkama" razvijaju svoje osobine i pozadine iz načina na koji se deca igraju njima. Vudi se ne seća puno stvari vezanih za njegovo poreklo, baš kao ni Baz. Ipak, to je tako samo zato što, kad se Endi igra sa Vudijem, on je tek "generički kauboj". Gospodin Krompirko i Šunka ne bi trebali da budu negativci, ali oni postaju više neprijateljski raspoloženi prema Vudiju jer ih Endi čini zlobnicima kad se igra s njima. Baz čak uči otkud je došao na temelju toga kako ga Endi i druga deca zamišljaju kad prođu pored njega u prodavnici.
Prava svrha Gastona je bila okončavanje ere tipičnog Diznijevog princa
U devedesetima su Disneyjeve princeze počele dobijati snažnije uloge u jačim filmovima. Takođe su postale bolji uzori devojčicama. U priči "Lepotica i zver" Gaston je stereotipni princ: šarmantan je i atraktivan i želi da spasi "damu u nevolji". Ipak, on predstavlja i "toksičnu muževnost" kad se spoji sa Belom koja je pametnija i moćnija od svih princeza koje su se pojavile pre nje. Gastonova smrt simbolizuje smrt "zgodnog princa koji spašava beskorisnu devojku", kao što je to slučaj u drugim bajkama.
Foto: IMDb
Građani u "Predbožićnoj noćnoj mori" predstavljali su strahove
Osobe u Halloweentownu predstavljaju sve naše strahove, kao što je Noć veštica praznik za proslavu naših strahova. Što je stariji, univerzalniji i strašniji strah to je istaknutija osoba u gradu. Na primer, Džek predstavlja smrt, najstariji i najmoćniji strah. Ugi, s druge strane, predstavlja strah od mraka i nepoznatog. On je najobičniji strah, strah bez imena.
Priča o igračkama bila je alegorija za ono što se događalo iza kulisa u studiju
Pre snimanja "Priče o igračkama" Džon Laseter je zapravo otpušten iz Diznija nakon što je sugerisao da se koristi kompjuterska animacija umesto ručno crtane animacije. Kompjuterska animacija u tom trenutku je i dalje bila neverovatno nova tehnologija. Zaplet priče vrti se oko Vudija, tradicionalne igračke kauboja, kojoj preti Baz Lajtjir, nova futuristička igračka. Na kraju se njih dvoje okupljaju radi usrećivanja dece, kao i Dizni i Pixar.
Foto: IMDb
Kralj lavova, Robin Hud i Zootopia su postojali u istom svemiru
Nik Vajld iz Zootopije bio je jedan od potomaka Robina Hooda, a Leodor Lajonhart je bio u rodu sa Simbom, kraljem Ričardom i princom Džonom. Kralj lavova bio je početak mira između "grabljivaca i plena". S vremenom su životinje evoluirale i njihov svet je postajao sve više nalik društvu. Kralj Ričard nastavio je viziju pradede i to je dovelo do Zootopije, gde je Leodor, uprkos svom egu i upitnim odlukama, nastavio kao i njegovi preci pre njega.
Statue u "Zvonaru Bogorodičine crkve" su zapravo halucinacije
Kvazimodo je zatvoren u toj kuli godinama. Ta j nivo izolacije će verovatno svakoga slomiti pa je jednog dana, u očaju, Kvazimodova psiha jednostavno oživela tri kamena gargojla na crkvi i iz njih stvorila troje otkačenih, duhovitih prijatelja. Zanimljivo je da su dvojica od tri gargojla nazvana Viktor i Igo, po autoru "Bogorodičine crkve".