Evo zašto je jedna japanska kompanija nagradila sve svoje zaposlene nepušače

Evo zašto je jedna japanska kompanija nagradila sve svoje zaposlene nepušače

Jedna japanska kompanija osmislila je sjajan način kako da odvrati svoje zaposlene od jednog od najvećih poroka današnjice. Kako bi ohrabrili svoje zaposlene da ostave cigarete, čelnici jedne od poznatih japanskih firmi ponudili su svojim zaposlenim nepušačima šest dodatnih dana plaćenog odsustva. 

Japanska marketinška kompanija Piala Inc nagradila je svoje zaposlene koji ne puše sa dodatnih šest dana godišnjeg odmora kako bi nadoknadali vreme koje pušači potroše na pauze za pušenje. Kompanija je svojim radnicima koji su nepušači omogućila plaćeno odsustvo na šest dana nakon što su se nepušači žalili da rade više od svojih kolega pušača.

Sve je počelo kada je jedan od zaposlenih pušača napisao poruku i ubacio je u kutiju u kojoj zaposleni u kompaniji upravi anonimno ostavljaju želje, primedbe, planove ili ideje.

Marketinška kompanija sa sedištem u Tokiju pokrenula je ovaj program u septembru pošto se jedan od zaposlenih požalio da njegove kolege manje rade jer nekoliko puta u toku dana koriste pauze za pušenje. Pošto se kancelarije ove firme nalaze na 29. spratu, zaposlenima je potrebno najmanje 10-15 minuta da siđu do sale za pušenje i da se vrate na radno mesto. Nepušači su se žalili da oni zbog toga duže rade zamenjujući kolege koje su na pauzi. 

Preduzete mere

Čelnici kompanije su zato  odlučili da bi bilo bolje nagraditi nepušače nego kazniti pušače. Program je počeo donositi rezultate. Od kada je pokrenut 1. septembra, četvoro od 42 pušača među zaposlenim odustalo je od svojih puš-pauza. Uz to će bivši pušači imati dodatan stimulans - ako održe obećanje godinu dana, dobiće šest dodatnih dana plaćenog odmora.

Japanski poslodavci odlučili su uvesti red među svoje radnike i izračunali koliko pušači prosečno potroše na pauze za pušenje. Tako su došli do proračuna da pušači godišnje provedu oko šest radnih dana na pauze za pušenje i žive oko deset godina kraće pa su odlučili nagraditi nepušače umesto kažnjavanja pušača. Ova odluka je naišla na opšte odobravanje u mnogim zemljama sveta koje razmišljaju o uvođenju sličnog sistema.

Svoju odluku su obrazložili kolegama pušačima činjenicom da oni svakodnevno izgube bar 15 minuta produktivnog rada na pauzama za cigarete, pa bi bilo fer da i nepušači imaju jednako vreme za razonodu, u ovom slučaju u vidu nekoliko dana odmora.

Trideset od 120 radnika nepušača već je uzelo šest dodatnih dana odmora, a koriste ga i šefovi koji ne konzumiraju cigarete. 

U Japanu već duže vremena postoji kampanja koja ima za cilj smanjenje broj pušača i nametanje strožijih antipušačkih pravila. Guvernerka Tokija Juriko Koike je u julu ove godine predstavila plan zabrane pušenja na javnim mestima u glavnom gradu pre početka Olimpijskih Igara 2020. godine. 

Svetska zdravstvena organizacija rangirala je Japan na dno liste kada je reč o zabranama pušenja. Japan zaostaje za drugim razvijenim zemljama kad je reč o politici ukidanja pušanja, a društveni pritisak u cilju ostavljanja cigareta je manje snažan u odnosu na mnoge druge zapadne zemlje.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije čak 21.7 % Japanaca puši, dok je taj procenat puno veći kod starije generacije.

Zatvoreno za komentare.