Filmovi koji ne smeju da se propuste - rimejkovi koji su bolji od originala

Filmovi koji ne smeju da se propuste – rimejkovi koji su bolji od originala

"Original je ipak original", reći će neki i u većini slučajeva biti u pravu. Ali postoje situacije u kojima to ne drži vodu. Ovi rimejkovi su bolji od originala!

Foto: IMDb

Holivud već dugo vodi rat s hroničnom nestašicom ideja i sve što nude je ili deo franšize, ili nastavak, ili "ribut" ili "rimejk". I u tom moru bezidejnosti ponekad je teško pronaći nešto zaista originalno.

Ipak, katkad je moguće nabasati na kopije koje uspevaju u nemogućem. Naravno da je, kao i u većini slučajeva, sve stvar ukusa, ali ponekad se moramo pomiriti s činjenicom da biti prvi ne znači nužno biti i najbolji.

It (2017.) > It (1990.)

Film koji smo gledali devedesetih bio je solidan za svoje vreme, a radilo se o sasvim pristojnoj ekranizaciji romana Stivena Kinga. Ali film iz 2017. pokazao je da to može mnogo bolje.

Iako se radi o ekranizaciji koja je nešto slobodnija što se predloška tiče, i dalje je reč o daleko boljem filmu koji daje sve ono što su fanovi očekivali, i to uz daleko bolju glumačku postavu (posebno mlađi deo ekipe).

The Fly (1986.) > The Fly (1958.)

Film Dejvida Kronenberga jedan je od onih koji su fenomenalno uspeli da se odupru zubu vremena, a čak i uz specijalne efekte iz osamdesetih, i dalje uspeva da deluje uverljivo i zastrašujuće. Radi se o izuzetnom horor filmu koji je u apsolutno svakom pogledu superiorniji originalu.

The Mummy (1999.) > The Mummy (1932.)

Brendan Frejzer na vrhuncu karijere pojavio se u franšizi koja se pokazala ne samo kao komercijalno uspešna već i izuzetno zabavna i šarmantna avantura, koja se do trećeg dela istrošila, ali je izrodila dva kvalitetna blokbastera.

I ne samo da je bolja od filma iz tridesetih već je neuporedivo bolja i od neuspešnog pokušaja da se oživi ova priča.

True Grit (2010.) > True Grit (1969.)

Jedna generacija ima "The Dukea", a druga "The Dudea". Doduše, Džon Vejn je za ulogu Rustera Kogburna osvojio Oskara, ali to nije sprečilo Džefa Bridžisa da razvali ulogu i, prema mišljenju mnogih, čak i nadjača legendarnog kralja vesterna. I ne radi se o tome da je original na bilo koji način loš, ali film braće Koen je jednostavno bolji.

3:10 to Yuma (2007.) > 3:10 to Yuma (1957.)

Ovde možemo govoriti o pitanju ukusa, ali činjenica je da je verzija s Raselom Krouom i Kristijanom Bejlom zabavnija i više fokusirana na likove, a ne na priču kao što je to slučaj u originalu. Doduše, postoji i taj savremeni i realni pristup vestern tematici koji verovatno bolje leži današnjim gledaocima.

 The Thing (1982.) > The Thing from Another World (1951.)

Većina gledalaca verovatno ni ne zna da se radi o rimejku jer The Thing je kultni horor čije je efekte pregazilo vreme, ali zadržao je fenomenalnu atmosferu i ostavio dubok trag na žanru. The Thing from Another World nije loš, ali nije The Thing.

12 Monkeys (1995.) > La Jetee (1962.)

Teško je ovo nazvati klasičnim rimejkom jer u slučaju La Jetee radi se o kratkom filmu koji ima potpuno drugačiji pristup i atmosferu, ali oni temeljni elementi priče su tu. Gilijam je uz Brusa Vilisa i Breda Pita ovo uspeo da pretvori u svetsku filmsku senzaciju, koja je privukla pažnju na daleko skromniji original.

Ocean’s Eleven (2001.) > Ocean’s 11 (1960.)

Soderbergov rimejk uzeo je elemente originala koji su funkcionisali, nadogradio ih i to je rezultovalo daleko boljim filmom. Istina, original je imao Frenka Sinatru, Dina Martina i Semija Dejvisa Jr.-a, ali malo se ko neće složiti s tim da "Rat Pack" jednostavno nije dovoljan da bi originalni film bio išta više od solidnog.  

The Departed (2006.) > Internal Affairs (2002.)

Ljubitelji originala sigurno se neće složiti s ovim jer original je remek-delo i možda sve ovisi o tome koji ste film prvo pogledali.

Ali teško je ići protiv odličnog glumačkog ansambla koji je odradio fenomenalan posao i Skorsezea kojem je ovo najbolji gangsterski film nakon "Goodfellasa", a često je zanemaren kada govorimo o njegovom opusu.

Scarface (1983.) > Scarface (1932.)  

Al Paćino je i pre ovog filma bio zvezda, ali nakon Skarfejsa postao je legenda. Mnogi možda ni ne znaju za postojanje gangsterskog klasika Hauarda Hoksa koji se dopao i Alu Kaponeu, a i De Palmin kultni rimejk pobrinuo se da mnogi zaborave da je original uopšte postojao.

Režija je fenomenalna, a Al Paćino je nezaboravan. A čak ni nakon svih ovih godina gotovo da ne postoji osoba koja neće znati na šta mislite kada kažete "say hello to my little friend".

Zatvoreno za komentare.