Filmska razonoda - Ovo su novi filmski hitovi za 2021. godinu

Filmska razonoda – Ovo su novi filmski hitovi za 2021. godinu

Uveliko se već veća kakve bi sve muke i jade mogla da nam priredi još mlada, ali nešto ne i preterano stidljiva 2021. godina, sa sigurnošću možemo da tvrdimo da će novih, premijernih filmova biti i u ovih 300 i kusur dana pred nama.

Foto: IMDb

Imajući u vidu da najjači i najmoćniji/najbučniji uvek dosta lako sami sebi raskrče put, ovog puta u žiži interesovanja su nam ozbiljni filmovi koji se prevashodno obraćaju zrelijoj i zahtevnijoj publici.

Antlers

Šta: U izolovanom gradiću u Oregonu životne staze učiteljice u osnovnoj školi i njenog brata, lokalnog šerifa, sudbinski se ukrštaju s planovima njenog zagonetnog učenika čije mračne tajne dovode do zastrašujućih susreta s legendarnim i prastarim čudovištem koje je tu bilo davno pre njih samih.

Zašto: Mada će biti istinski teško i zahtevno tokom stotinak minuta verovati da bi isti roditelji mogli da budu zaslužni za Keri Rasel i Džesija Plemonsa, ovom nadnaravnom hororu, sva je prilika, ima smisla dati šansu.

I to ne samo što je Džesi Plemons istrajno odličan u svemu (serijama Friday Night Lights, Fargo, filmu I’m Thinking of Ending Things…) i ne samo što je Keri Rasel (znanu kao Felisiti iz istoimene serije, ali i kao vrhunsku hladnoratovsku špijunku Elizabet iz čuvenih Amerikanaca) uvek divno gledati, nego i stoga što već polazna postavka deluje potentno – mračne tajne, zlokobno dete, ušuškani gradić, drevno čudovište…

Cherry

Šta: Vojni bolničar, koji pati od posttraumatskog sindroma, postaje serijski pljačkaš banaka nakon što ga zavisnost od narkotika uvali u dugove.

Zašto: Na prvom mestu zbog toga što se braća Ruso, Entoni i Džo, posle niza marvelovskih superherojskih spektakala (Kapetan Amerika, Osvetnici…), a nakon bezmalo dve pune decenije vraćaju ozbiljnjijim i, pretpostavimo, inteligentnijim i zahtevnijim filmovima, a to su reči koje svakako idu uz njihov drugi po redu film, Dobro došli u Kolinvud iz 2002. godine.

Osim toga, i dalje mladi Tom Holand ponovo ima priliku da dokaže da je vrstan glumac i mimo Spajdermenovog kostima. A Holandu „društvo prave” i kolege Džek Rejnor, Tomas Lenon, Kjara Bravo…

Deep Water

Šta: Dobrostojeći suprug, koji dopušta svojoj supruzi da niže vanbračne ljubavne veze i vezice, postaje glavni osumnjičeni u slučaju nestanka njenih ljubavnika.

Zašto: Reditelj Ejdrijan Lin, u čijem opusu su ostvarenja Flešdens, Devet i po nedelja, Fatalna privlačnost, Lolita, Neverna žena… posle predugih devetnaest godina vraća se filmskoj režiji upravo ovim ostvarenjem, i to bi u ovom slučaju mogao da bude ključni adut.

Isto važi i za par Ben Aflek – Ana de Armas u glavnim ulogama (tu su i Trejsi Lets, Fin Vitrok, Deš Majhok…).

Ipak, istinskim poznavaocima i sladokuscima u najavi ovog trilera najvažnija stavka definitivno bi trebalo da bude činjenica da je u pitanju adaptacija jednog od romana briljantne Patriše Hajsmit, između ostalog, autorke nadaleko čuvenog prevaranta Toma Riplija.

Foto: Shutterstock

False Positive

Šta: Nakon nekoliko neuspešnih pokušaja začeća Lusi i Ejdrijan pronalaze lekara iz snova za svoj problem neplodnosti. Ali, nakon što zatrudni i ponese zdravu bebu, Lusi počinje da uočava nešto zlokobno iza fasade beskrajnog šarma svog živopisnog doktora.

To je podstakne da pokuša da razotkrije punu i uznemiravajuću istinu o njemu, ali i o priči o sopstvenoj trudnoći.

Zašto: Glumci izrazito vole kad im se pruži zgodna i podatna prilika da potpuno promene žanr i/ili (samo)nametnuti fah i zato se puno očekuje od ovog horora koji u glumačkom smislu predvodi inače izvanredna komičarka Ilana Glejzer (dobro znana iz indi-sitkoma Broad City).

U pitanju je, kako kruže glasine, osavremenjena varijacija na čitano i gledano u romanu i potonjem filmskom klasiku Rozmarina beba, a u ovom potencijalnom hitu u tom žanrovskom domenu gledaćemo i Pirsa Brosnana, Džastina Terua, Grečen Mol, Sofiju Buš, Džoša Hamiltona…

Infinite

Šta: Čovek otkriva da su njegove halucinacije zapravo vizije iz prošlih mu života.

Zašto: Temeljniji i upućeniji filmoljupci umeju da utvrde da je Antoan Fukua (reditelj hitova Rezervne ubice, Dan obuke, Pad Olimpa, Likvidator, Veličanstvenih sedam…) u najbolju ruku glavnotokovski "rutiner", ali ovaj novi film mami već na osnovu obećanja da je tu u pitanju ozbiljan naučnofantastični film koji cilja odraslu publiku.

Ako to samo po sebi nije dovoljno, neka ovde stoji i činjenica da u pomenutom filmu najviđenije role igraju: Mark Volberg, Dilan O’Brajen, Rupert Frend, Tobi Džouns, Džejson Mancukas. Film je, kako sada stvari stoje, viđen za redovnu i širu bioskopsku distribuciju.

Malcolm & Marie

Šta: Reditelj i njegova devojka (a i muza) vraćaju se kući s premijere njegovog filma i, iščekujući prve reakcije kritičara, preispituju i sopstveni, na prvi pogled, topao, iskren i jednostavan odnos pun ljubavi i poverenja.

Zašto: Reč je o još jednom od filmova urađenih u krajnje ograničavajućim okolnostima usled pandemije kovida-19; ova kamerna duo-melodrama urađena je u crno-beloj tehnici sa samo dvoje glumaca – Džonom Dejvidom Vošingtonom (nadavno viđenom u najkrupnijoj roli u Nolanovom Tenetu) i mlađanoj i sve sigurnijoj Zendaji, sa kojom je pisac i scenarista Sem Levinson već sarađivao na mnogo hvaljenoj HBO-ovoj seriji o turobnim životima tamošnjih tinejdžera, sada već dobro znanoj Euforiji. Sve to već na papiru daje povoda za poprilično visoka očekivanja od ovog filma.

Passing

Šta: Priča ovog filma prati neočekivani ponovni susret dve drugarice iz srednje škole, čije obnovljeno poznanstvo izazove uzajamnu opsesiju koja onda zapreti njihovim brižljivo osmišljenim stvarnostima.

Zašto: Glumica Rebeka Hol poput brojnjih drugih i kolega i koleginica iz svoje i okolnih generacija sada se, evo, prihvatila i filmske režije, a za ključno nadahnuće je izabrala onovremenski roman Nele Larsen, objavljen još dvadesetih godina dvadesetog veka. Posebna zanimljivost u vezi s polaznim zapletom jeste stavka da jedna od dve glavne junakinje, usled svoje vidno bleđe puti, u eri rasizma može da prođe i kao belkinja. Rebeka Hol je uloge poverila Tesi Tompson, Rut Negi, Bilu Kempu, Aleksanderu Skarsgardu, Andreu Holandu…

Foto: IMDb

The French Dispatch

Šta: U pitanju je, kažu, „ljubavno pismo” novinarima smešteno u izmaštani francuski veliki grad iz dvadesetog veka koje oživljava priče objavljivane u magazinu The French Dispatch.

Zašto: Već neko vreme je dovoljno naglasiti ime Vesa Andersona, tog osobenog autora unutar budžetski zahtevnije struke američkog nezavisnog filma, pa da većina prepostavi šta može da očekuje, a da mnogi zažele i da pogledaju najnoviji mu film.

Nakon krajnje živopisnih svetova koje je oslikao u, između ostalih, naravno, filmovima Rašmor, Kraljevski Tanenbaumovi, Fantastični gospodin Lisac, Grand Budapest Hotel, Ostrvo pasa, Anderson se sada prihvatio i bajke iz univerzuma novinarstva i lepe pisane reči. Glumački ansambl predvode: Timoti Šalame, Serša Ronan, Lea Sejdu, Bil Marej, Elizabet Mos, Tilda Svinton, Frensis Mekdormand, Edvard Norton…

The Many Saints of Newark

Šta: Prikaz ranih godina čuvenog gangstera iz Nju Džersija, Tonija Soprana, godina koje su ga oblikovale i od njega stvorile upravo to što je ubrzo potom postao i bio.

Zašto: Naravno, ovde se radi o filmskom prednastavku serije Sopranovi, sada već klasične serije koja nesporno zauzima mesto na ili pri samom vrhu najboljih dela te fele u ovom veku.

Nakon smrti Džejmsa Gandolfinija, kreatori i producenti (i ovoga puta na okupu i u zajedničkoj misiji), ako ćemo pošteno, i nisu imali mnogo izbora, te je u hronološkom smislu priča krenula u nužan rikverc, što će, uz nostalgičarski štimung biti sasvim dovoljno za brojne poklonike i poštovatelje izvorne sage o Sopranovima i njihovim „satelitima”.

Od glumaca sada su tu: Alesandro Nivola, Džon Berntal, Vera Farmiga, Bili Magnuson, Rej Liota, Kori Stol…

Foto: IMDb

West Side Story

Šta: Nova filmska ekranizacija mjuzikla iz 1957. godine, Priča sa zapadne strane, ponovo istražuje zabranjenu ljubav i rivalstvo između Mlaznjaka i Ajkula, dve tinejdžerske ulične bande različitog etničkog porekla.

Zašto: Glavne uloge manje-više osujećenih mladih ljubavnika sada igraju Ansel Elgort i Rejčel Zegler, a nove ekranizacije prihvatili su se mnogo nagrađivani Toni Kušner i Stiven Spilberg u svojstvu scenariste, odnosno reditelja, te bi ovo trebalo da bude čist zicer, imajući, naravno, u vidu i spilbergovski uvek domaćinsku produkciju.

Naravno, ako se, daleko bilo, ne krene put politički korektnog presvlačenja i ublaživanja priče koja između ostalog govori i o uvek osetljivim rasnim tenzijama.

Foto: IMDb

Moguća prepreka mogla bi da bude dugovečna vezanost filmofila za prvi/izvorni film, jer katkad nije mudro udarati na najvoljenije svetinje. Ali, Spilberg je svakako i toga svestan, i sigurno ima plodotvorno rešenje i za tu potencijalnu zamku i boljku.

Zatvoreno za komentare.