Četredeset pet renomiranih muzičkih kritičara iznelo je svoje mišljenje o najboljim muzičkim izdanjima novog milenijuma. Na osnovu njihovih stavova na veb-sajtu Guardian-a napravljena je lista 100 albuma iz 21. veka koje bi obavezno trebalo da preslušate. U nastavku otkrijte 10 najboljih albuma u 21. veku.
Foto: YouTube/printscreen
Kompletan izbor od 100 albuma možete pronaći ovde.
Ovaj album popularnog pevača ima manje hitova od njegovog prethodnika Channel Orange, ali je zato znatno ambicioznija i originalnija ploča. Frenk Oušn je na ovom albumu pokazao da je greška svrstavati ga isključivo u R&B žanr.
Ljubav i samosvest su oduvek bile dve velike teme na albumima kod Bijonse, ali je njoj tek na petom solo albumu pošlo za rukom da ih uklopi na savršeni način. Beyoncé je 2013. objavljen bez ikakve najave, a zanimljivo je da je za svaku pesmu na albumu snimljen spot.
Prvenac engleske rok grupe Arctic Monkeys se u prvih nedelju dana prodao u neverovatnih 360.000 primeraka. Sa albuma su skinuti hit-singlovi "I Bet You Look Good on the Dancefloor" i "When the Sun Goes Down". Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not je 2006. dobio prestižnu Merkjuri nagradu.
Na svom debi izdanju Original Pirate Material, reper i producent Mike Skinner (poznatiji kao The Streets), na originalan način je ispričao šta se dešava u životu jednog prosečnog britanskog mladića. Verovatno ne postoji bolja pesma o iskustvu izlaska u klub sa društvom od singla sa ovog albuma Weak Become Heroes.
Kada je objavljen album Boy in da Corner, Dizzee Rascal je imao svega 18 godina. To ga, međutim, nije sprečilo da bude pionir grajma, britanskog muzičkog žanra koji kombinuje rep, denshol, garadž i džangl.
LCD Soundsystem svoj zvuk opisuju kao dens pank. Verujemo da vam to zvuči čudno, ali ako preslušate njihov drugi i najbolji album Sound of Silver postaće vam jasno zašto je to savršena karakterizacija njihove muzike.
Kendrik Lamar je na svom albumu To Pimp a Butterfly pokazao da nije samo još jedan reper iz Los Anđelesa i da ima sluha i za druge muzičke žanrove. Na ovom eklektičnom izdanju mogu se čuti zvuci fanka, soula i džeza, a prisutni su i neki malo avangardniji muzički momenti.
Himnični refreni, savršena muzika i raznovrstan izbor gostiju iz različitih žanrova su samo neki od razloga zbog kojih bi trebalo da preslušate ovaj sjajan albuma repera i producenta Kanje Vesta.
The Strokes su najzaslužniji za veliki povratak garažnog roka u mejnstrim. Da nije bilo njihovog albuma Is This It, bendovi kao što su Arctic Monkeys, Franz Ferdinand i Kings of Leon sigurno ne bi zvučali isto.
Drugi i poslednji album pokojne engleske pevačice Ejmi Vajnhaus obeležio je 21. vek i pokazao da moderni produkcijski zahvati i skupi video spotovi nikada neće moći da se takmiče sa jednostavno dobrim pesmama o večnim temama ljubavi, gubitka i razočaranja.