Ovih dana sve je u znaku majki i svi se trude da biranim rečima iskažu zahvalnost za sve čemu su nas naučile i na ljubavi koju nam nesebično pružaju. Ovo su najbolji filmovi o majkama!
Foto: IMDb
Kada je u pitanju sedma umetnost, postoje ostvarenja u kojima majke imaju epizodne uloge, ali i svetli primeri koji ih stavljaju na visoko mesto koje im pripada. Ukoliko su autori filma vešti u svom poslu, onda dobijamo ženske uloge za pamćenje, a mi smo se potrudili da u ovom tekstu izdvojimo neke od njih.
Udobno se smestite, proučite listu, a onda pronađite naslove koje niste odgledali i ispravite grešku, ili se prisetite onih upečatljivih koji vas sigurno nisu ostavili ravnodušnim. Krenimo…
U ovom dirljivom ostvarenju Sema Mendeza, budući roditelji, koje tumače Maja Rudolf i Džon Krasinski, pokušavaju da odaberu mesto gde će odgajati decu. Na tom putu prolaze kroz različite lokacije, sreću prijatelje, članove porodice i kolege, te stasavaju iz nesigurnih 30-godišnjaka u zrele osobe.
Ukoliko odlučite da odgledate ovaj film, očekuje vas jedna topla i čežnjiva priča o nadolazećem roditeljstvu i svim strahovima, frustracijama i radostima koje ono sa sobom nosi.
Dve majke su bolje od jedne poruka je porodične drame po scenariju Lise Holadenko. Džulijen Mur i Anet Bening igraju par čiji život se okreće naopačke kada njihova deca (Džoš Hačerson i Mija Vašikovska) otkriju ko je njihov biološki otac.
Reč je o donoru sperme koji nikada nije želeo da ih upozna. Kroz neprijatne večere, besmislene argumente i sredovečnu krizu spoznajemo značenje braka i majčinstva na moderan način.
Uloga razvedene žene koja sama odgaja dvoje dece glumici Patriši Arket donela je nagrade Oskar i Zlatni globus, kao i ugled u svetu filmske industrije. Reč je o ostvarenju Ričarda Linklejtera, čije snimanje je trajalo čak 12 godina.
Naravno u središtu pažnje je majka koja odoleva svim izazovima, i učestvuje u školovanju, raspolaže manjkom sredstava i prolazi kroz zlostavljanje. Mada nema uvek odgovore na pitanja koja je muče, uporno traga za njima.
Ovaj film snimljen je jednim delom po istinitoj priči reditelja Majka Milsa, i prati odrastanje tokom ʽ70-ih godina prošlog veka. Ponovo se u glavnoj ulozi našla Anet Bening, žena koja izdaje sobe u kući, pa su među stanarkama devojka koja se bavi fotografijom, u tumačenju Grete Gervig, i slobodoumna tinejdžerka, koju glumi El Faning. Okosnicu priče prati odrastanje sina vlasnice, Lukasa Džejda Zumana, u okruženju nesvakidašnjih žena oblikovanih feminističkim shvatanjima i protivrečnostima.
U pitanju je film snimljen po istinitim događajima, koji na uverljiv i setan način prikazuje život 5-godišnjaka koji se izgubio na železničkoj stanici. U početku ga tumači Sani Pavar, da bi kasnije ulogu preuzeo Dev Patel.
Dečak prolazi dugačak put od sirotišta do usvajanja od strane australijskog para (Nikol Kidman i Dejvid Venam). Nakon niza godina u neznanju i daleko od matične porodice, sada već mladić, kreće u potragu, koja donosi uzbudljivu i dirljivu završnicu, te zaključak da je majka nezamenjiva u životu pojedinca, bilo biološka ili usvojitelj.
Ovaj film predstavlja odnos majke i ćerke, koje tumače Lori Metkalf i Serša Ronan, a koji je veoma sadržajan i uzbudljiv. Tako imamo priliku da vidimo njihov odlazak u šoping koji je praćen napetošću, rasprave u kolima, ali i scene u kojima jedna drugoj pokazuju i uzvraćaju ljubav i poštovanje.
Devojka pohađa završnu godinu srednje škole, a u pauzi od učenja i druženja uživa u aktivnostima kao što su: plakanje uz audio knjige, razgledanje kuća koje deluju nedostižno, ali i istraživanje sunčanog Sakramenta…
Neprospavane noći, usamljenost i postporođajne promene raspoloženja čine svakodnevicu majke troje dece, koju igra Šarliz Teron, sve do trenutka kada na vrata zakuca dadilja – Mekenzi Dejvis. Reč je o trećoj po redu saradnji reditelja Džejsona Rajtmana i scenaristkinje Dijablo Kodi.
Ono što ovaj film čini posebnim jeste to što je priča iskrena i predstavlja majčinstvo iz manje primamljivog ugla društvenih očekivanja, koje ova majka hrabro prevazilazi.