Najviše su njima uživali - 5 najboljih Netfliksovih serija 2021. godine

Najviše su njima uživali – 5 najboljih Netfliksovih serija 2021. godine

Godinu za nama obeležile su sjajne serije koje smo netremice bindžovali i u kojima smo istinski uživali. 

Foto: Shutterstock

Mnoge od njih skrenule su pažnju na brojne probleme sa kojima se suočava moderno društvo, pružajući nam vrhunski umetnički doživljaj i otvarajući brojna pitanja. Stoga smo na početku ove 2022. za vas izdvojili top 5 serija koje su protekle godine izašle iz Netfliksove kuhinje.

5. The Chair

Iako se ne bavi studentima, serija The Chair pruža jedinstven uvid u život akademske zajednice, i to zahvaljujući Dži-Jun Kim (Sandra Ou) – prvoj Azijatkinji i ženi koja nije belkinja koja je postavljena na čelo katedre za engleski jezik na izmišljenom univerzitetu Pembruk.

Uprkos početnom entuzijazmu i želji da stvari promeni nabolje, ona se suočava sa brojnim izazovima i neprijatnim situacijama, uključujući i skandal u vezi sa političkom korektnošću za koga su studenti optužili njenog bliskog prijatelja i kolegu – Bila Dobsona (Džej Duplas).

U šest polučasovnih epizoda, The Chair istražuje širok spektar tema, kao što su rasna i polna diskriminacija, intelektualna sloboda, sukob generacija, transrasno usvajanje i još mnogo toga.

4. Pretend It’s a City

Tokom svoje 40-godišnje karijere, Fran Lebovic je postala poznata kao jedna od najistaknutijih američkih kritičarki kulture, te ne čudi što je često porede sa velikom Doroti Parker. Serija Pretend It’s a City povezuje Lebovic sa njenim dobrim prijateljem Martinom Skorsezeom.

Kroz uzbudljiv kolaž arhivskih snimaka, intervjua i Lebovicinog šetanja gradom, ovaj dokumentarni serijal na britak, duhovit i šarmantan način otkriva njen jedinstven doživljaj Njujorka i svega onog što čini život u „Velikoj jabuci”. Od stanovanja i gužve, preko novca i potrošačke kulture do masovnog tranzita i njegove kulture u celini.

3. Squid Game

Nakon što je Parazit osvojio Oskara za najbolji film 2019. godine, publika širom sveta pokazala je veliko interesovanje za slična ostvarenja sa neengleskog govornog područja, a serija Squid Game najbolji je dokaz za to.

Ova triler serija prati grupu prevaranata u Južnoj Koreji koji su u dugovima do guše, koje „kidnapuje” misteriozna maskirana organizacija.

Ubrzo se otkriva da ovih 456 očajnih ljudi, koji su u vrlo nezavidnoj finansijskoj situaciji, imaju priliku da se takmiče u nizu igara za ogromnu novčanu nagradu, ali tu postoji jedna caka. Naime, kada odigraju svoju prvu igru, ulozi postaju još veći jer oni ili pobeđuju ili… umiru!

Kako se serija odvija, napetost raste, a gledaoci prate brutalnu antikapitalističku priču punu nasilja koja, iako mučna i teška, ostavlja snažan i ubedljiv utisak i pokreće brojne etičke dileme.

2. Midnight Mass

Najnovija mini-serija reditelja Majka Flanagana predstavlja jezivu kritiku organizovane religije u izolovanom okruženju. Radnja se odvija na ostrvu Kroket, u malom ribarskom selu u Novoj Engleskoj sa umirućom ekonomijom.

Na početku serije, nekoliko likova vraća se, odnosno doseljava u zajednicu, uključujući i oca Pavla (Hamiš Linklejter) – novog, mladog sveštenika koji preuzima to mesto od voljenog, bolesnog lokalnog propovednika.

Iako je, na prvu loptu, reč o horor ostvarenju, ova serija je ujedno i odlična drama i studija karaktera u malom gradu. Kako se misterija razvija i neizvesnost raste, Midnight Mass pred svoje likove postavlja teške izbore, pokrećući pitanja o zagrobnom životu, grupnom razmišljanju, politici i mnogim drugim važnim temama.

1. Maid

Zasnovana na istoimenim memoarima Stefani Land, serija Maid donosi priču o iskustvu 25-godišnje spremačice Aleks (Margaret Kvejli) nakon što usred noći sa ćerkicom Medi pobegne od nasilnog partnera i oca devojčice.

Uplašena za bebednost, Aleks beži u nepoznato, u nadi da će uspeti da pronađe slobodu i za svoje dete obezbedi bolje uslove za život.

No, na tom putu očekuju je brojni izazovi i poteškoće – od konstantnih pretnji bivšeg dečka Šona (Nik Robinson), preko prijavljivanja za razne socijalne programe, života u sigurnoj kući, posla spremačice u buržujskim porodicama, do problematičnih i vrlo komplikovanih odnosa sa razvedenim roditeljima.

Baveći se temama kao što su nasilje u porodici, klasna pripadnost, siromaštvo i disfunkcionalni porodični odnosi, Maid na sjajan način dočarava borbu, snagu i požrtvovanost roditelja za svoje dete, dok se i sam nalazi u naizgled beznadežnoj situaciji.

Zatvoreno za komentare.