Kako doživljavamo svet oko sebe, dobrim delom je proizvod naših godina, a kao dokaz za navedeno, poslužiće fotografija koja predstavlja optičku iluziju. Stručnjaci sumnjaju da lica u celini mogu da budu podložna delovanju nesvesnog, sa mozgom koji se oslanja na oba – neutralne procese i društvene faktore u prepoznavanju drugih.
Foto: Pinterest
Koristeći optičku iluziju iz 1915. godine "Moja žena i tašta", nove studije ilustruju kako godine diktiraju šta ćemo videti u pojedinim figurama.
Dok mlađi uglavnom vide ženu u 20-tim godinama, stariji uglavnom sagledavaju staricu od nekih 60-ak.
"Iako je prepoznavanje lica određeno niskim stepenom mehanizama neutralne detekcije, isto je tako ispunjeno naizgled slučajnim visokim stepenom društvenih procesa" – objašnjava se u studiji iz magazina "Sajentifik Reports".
"Dobar primer su "u" i "izvan" društvene grupe. "U" grupa označava skup onih ljudi sa kojima se subjekat identifikuje kao član zajednice, dok "izvan" grupu čine oni koji se ne uklapaju u postavljen koncept i daleko su od identiteta posmatrača" – dodaje se u studiji.
Da bi zaključili kako društveni faktori, kao što je isto godište unutar grupe, utiče na prepoznavanje lica, istraživači su sproveli ispitivanje nad 666 ispitanika starosti preko 18 godina.
Svima im je nakratko pokazana optička iluzija – slika koja posmatrana iz određenog ugla predstavlja mladu ženu sa licem okrenutim od posmatrača, ili profil starice u bundi.
Nakon pogleda od 500 milisekundi, ispitanicima su postavljena bezbrojna pitanja, nakon kojih je trebalo da se odluče za starost osobe sa slike.
"Rezultati su pokazali da su ispitanici videli onu žensku osobu koja je reflektovala njihove vlastite godine. To ukazuje da društvene grupe utiču na naše prepoznavanje lica, iako mi to ne primećujemo", navode istraživači.