Film "Gosnel: Suđenje najvećem serijskom ubici u Americi" ("Gosnell: The Trial of America's Biggest Serial Killer") urađen je po istinitoj priči i to je glavni razlog zbog kojeg ćete ga od početka do kraja gledati bez daha, s mučninom i svešću da ćete posle još dugo razmišljati o njemu.
Foto: imdb
Režiju potpisuje glumac Nik Sersi, poznat kao "ljuti holivudski konzervativac". Ovo mu je drugi rediteljski poduhvat - nakon filma "Carolina Low" iz 1997. Ni glumačka ekipa nije naročito poznata, a ni impresivna, likovi su uglavnom ostali u okvirima svojih "šablona" - od pomalo "sirovog", ali pravičnog policajca koji prati svoje instinkte, preko radoznale novinarke koja će uspeti da značajno doprinese slučaju, do atraktivne, sposobne tužiteljke koja je kao neka savršena "žena, majka, kraljica" sa mužem koji je potpuno razume, petoro dece i uspešnom karijerom... "Gosnell: The Trial of America's Biggest Serial Killer" u startu ima estetiku i senzibilitet Hallmarkovih drama za popodnevno opuštanje, i u startu možete pomisliti da ste zalutali u pogrešan film, ma pogrešan žanr... I, zaboga, kako se desilo da jedan ovakav površan film na IMDB-u ima ocenu 7?!
Međutim, čim se otvori slučaj koji je tema filma, sve prethodno navedeno postaje sasvim nebitno. Jer priča prati slučaj Kermita Gosnela, lekara koji se ispostavio kao jedan od najstrašnijih serijskih ubica u istoriji SAD.
Ako ukucate njegovo ime na Guglu (što ćete sigurno uraditi posle ovog filma), saznaćete da je Gosnel bio specijalista za abortuse koji je osuđen zbog ubistva tri bebe, kao i za jedno ubistvo iz nehata, starije pacijentkinje kojoj je izazvao prekid trudnoće. Pročitaćete i da je, zapravo, bio optužen za osam ubistava, za 24 krivična dela izvođenja ilegalnih abortusa nakon 24. nedelje trudnoće kako je propisano u Pensilvaniji, i 227 prekršaja koji se tiču zakona o 24-časovnom informisanom pristanku.
I možda vam i dalje neće biti jasno kakve je užase napravio ovaj čovek.
Gosnel danas ima 77 godina i služi doživotnu zatvorsku kaznu.