U noći s nedelje na ponedeljak, čeka nas 92. po redu dodela Oskara - najprestižnije i najglamuroznije filmske nagrade na svetu. Evo i nekih zanimljivosti o Oskarima koje verovatno niste znali.
Foto: Shutterstock
Kako to tradicionalno biva, dodela se budno iščekuje širom celog sveta zbog značaja nagrade, gde su mnoge prognoze potvrđene ili padaju u vodu i gde je tanka granica između sreće i razočaranja, a na svojim je favoritima moguće lepo zaraditi jer se možete kladiti na njih.
Povodom same dodele, izabrali smo neke zanimljivosti o Oskarima koje (možda) niste znali.
1. Sam naziv Oskar, statuta (kreirana od strane Džordža Stenlija, prema dizajnu Sedrika Gibonsa) duguje, prema nekim navodima, izvršnoj sekretarici Akademije Margaret Herik, koja je komentarisala kako statua izgleda poput njenog ujaka Oskara.
Taj naziv se očito uvukao među insajdere, da bi nagrada taj službeni naziv dobila od 1939. godine.
2. Jedini Oskar koji je nagradu osvojio bio je Oskar Hamerstin II, koji je zlatnog imenjaka pokupio za pesmu "The Last Time I Saw Paris".
3. Prvi službeni osvajač Oskara bio je nemački ekspresionistički glumac Emil Janings na dodeli 16. maja 1929., za filmove snimljene 1927. i 1928.
4. Radi se o najstarijoj nagradi u svetu zabavne industrije, a njeni američki ekvivalenti u drugim područjima su Emi (za uspeh u TV produkciji), Toni (pozorište) i Gremi (muzika).
5. Što se same nagrade tiče, najviše ju je puta osvojio Volt Dizni - čak 26 puta.
Foto: Shutterstock
6. Među glumcima, s tri nagrade su najuspešniji Denijel Dej-Luis (tri nagrade za glavnog glumca, ukupno šest nominacija), Džek Nikolson (dve nagrade za glavnog i jedna za najboljeg sporednog glumca, ukupno rekordnih 12 nominacija) i Volter Brenan (tri nagrade za sporednog glumca, ukupno četiri nominacije).
7. Kod glumica, rekord s četiri nagrade drži Ketrin Hepbern (sve četiri za glavnu glumicu, ukupno 12 nominacija), dok je Meril Streep osvojila tri Oskara (dva za glavnu i jedan za sporednu glumicu) sa rekordnih 21 nominacija.
8. Dinastija Njuman, koja je iznedrila rekordne 92 nominacije za filmske kompozicije, osvojila je 12 nagrada.
9. Tri su filma osvojila 11 Oskara, što je najviše do danas - "Ben Hur" iz 1957., "Titanic" iz 1997. i "Lord of the Rings: Return of the King" iz 2003. godine.
10. Najviše glumačih nominacija bez osvojenog kipa zabeležili su veliki Piter O'Tul, kojem je Oskar izbegao osam puta, dok je kod žena najviše nominacija bez nagrade zabeležila Glen Klouz sa istim brojem nominacija.
Foto: Shutterstock
11. Od filmova, najviše su nominacija, njih čak 10, bez ijedne nagrade pokupili "Turning Point" iz 1977. te "The Color Purple" iz 1986. godine.
12. Dodela nagrada je od samih početaka glamurozan događaj na kojem se okuplja elita zabavne industrije, dok su voditelji oduvek velika imena iz sveta šoubiza.
Ceremoniju su tako vodili imena poput Frenka Sinatre, Freda Astera, Džeka Lemona i Dejvida Letermana. U toj kategoriji voditelja apsolutni rekorder je Bob Houp, koji je tu čast imao čak 18 puta.
13. Najveće ovacije u istoriji Oskara dobio je Čarlin Čaplin na dodeli 1972. godine.
14. Najkraće govore zahvale održali su, emocijama preplavljena Peti Djuk 1963. sa "Hvala vam", dok su legendarni Alfred Hičkok ("Hvala vam puno") i Džo Peši ("Moja je čast, hvala vam") bili podednako kratki.
15. Jedan od svakako najzanimljivijih događaja u istoriji Oskara dogodio se na dodeli održanoj 2. aprila 1974., dok je nagradu vodio veliki Dejvid Niven. Naime, pozornicom je go protrčao čovek zvani Robert Opal pokazujući rukom univerzalni znak mira, na opšte oduševljenje i smeh celog auditorijuma.