Povišena telesna temperatura nije bolest, već simptom nekog oboljenja. To je prirodna reakcija organizma na bolest, znak da se telo bori protiv poremećaja koji se desio u telu i da imuni sistem funkcioniše.
Foto: Shutterstock
Stoga, upotreba antipiretika, lekova za snižavanje telesne temperature, često nije opravdana. Pravilno lečenje podrazumeva pronalaženje uzroka, odnosno oboljenja koje je izazvalo skok temperature i propisivanje adekvatne terapije.
Ipak, suviše visoke i dugotrajne temperature mogu da budu opasne i zbog toga zahtevaju odgovarajući tretman.
Povišene vrednosti temperature mogu biti kratkotrajne - kada traje kraće od dve nedelje i uglavnom nastaje usled infekcija.
Srednje duga povišena temperatura obično traje od dve do tri nedelje i njeni uzročnici mogu biti mnogobrojna oboljenja, ali se ipak najčešće javlja usled upalnih procesa u organizmu.
Dugotrajna temperatura jeste ona koja se ne povlači ni posle tri nedelje, a utvrđivanje njenog uzroka zahteva primenu složenijih dijagnostičkih postupaka.
Foto: Shutterstock
- Normalna telesna temperatura je od 35,8 do 37,5 stepeni Celzijusa i varira od osobe do osobe, menjajući se tokom dana usled dejstva različitih faktora kao što su hrana, piće, fizička aktivnost, spavanje, menstrualni ciklus, trudnoća, uzbuđenje - objašnjava dr Vladimir Živković, iz udruženja „Lekarinfo“.
- Ipak, reč je o neznatnim varijacijama i prolaznom skoku temperature. Minimalna telesna temperatura je 35,8 stepeni Celzijusa, i ukoliko se temperatura tela smanji ispod ove vrednosti to znači da organizam ulazi u hipotermiju i zahteva hitno zbrinjavanje pacijenta.
Povišena temperatura može biti znak blagog, ali i nekog ozbiljnijeg zdravstvenog poremećaja, a to mogu da budu:
1. Infekcije - najčešći uzročnici povišene telesne temperature jesu virusne, bakterijske, gljivične i parazitarne infekcije (grip, upala krajnika i pluća, šarlah, meningitis, tuberkuloza).
2. Bolesti - čiji je uzrok nepoznat, kao što su zapaljenjska oboljenja vezivnog tkiva i sitnih krvnih sudova (lupus, anemija pernicioza, sklerodermija, dermatomiozitis i poliartritis).
3. Oboljenja CNS (centralnog nervnog sistema) - cerebrovaskularne bolesti, povrede glave, tumori mozga i kičmene moždine, degenerativna oboljenja centralnog nervnog sistema (multipla skleroza), povrede kičmene moždine...
Foto: Shutterstock
4. Maligne bolesti
5. Bolesti krvi - limfomi, leukemija, neki oblici anemije, hemoragične bolesti (npr. hemofilija).
6. Kardiovaskularna oboljenja - infarkt miokarda, tromboembolijske bolesti, bakterijski endokarditis, srčana insuficijencija, tahikardija...
7. Endokrine bolesti - hipertireoidizam.
8. Oboljenja izazvana fizičkim agensima - toplotni udar, traume.
9. Oboljenja nastala pod dejstvom hemijskih agenasa - reakcije na lekove, serumska bolest, hemijska trovanja.
10. Psihogena temperatura (dijagnozu postavlja psihijatar, ali nakon što se isključe drugi potencijalni uzroci organskog porekla).