Sindrom policističnih jajnika je sve češći problem kod mladih žena, a osim što im zbog neredovnosti mesečnog ciklusa prilično remeti život, utiče i na fizički izgled, ovaj sindrom može da im oteža i ostajanje u drugom stanju.
Foto: Shutterstock
Ovo zato što su im ovulacije retke ili ih nemaju a u pozadini ovog problema su činjenice da im folikuli često ne sazrevaju pa i ne oslobađaju jajašca, što su inače preduslovi da bi do ovulacije i došlo. Evo nekoliko osnovnih simptoma po kojima se može zaključiti da postoji sindrom policističnih jajnika.
Prvi i osnovni pokazatelj su neredovni mesečni ciklusi, zbog kojih žene sa policističnim jajnicima umesto 12 ciklusa godišnje imaju manje, neretko samo sedam ili osam. Postoji i druga strana poremećenog ciklusa a ona se nekada ispoljava kroz obilna i učestala nepravilna mesečna krvarenja.
Foto: Shutterstock
Preterana dlakavost, ili hirzutizam, koja je posebno izražena na licu, stomaku, grudima i bradi.
Muška ćelavost ili alopecija, koja je naročito vidljiva na temenu, mnogo više nego na slepoočnom delu glave.
Foto: Shutterstock
Takođe i muška gojaznost, dakle ona kod koje je višak kilograma skoncentrisan u predelu stomaka. Zato je stomak kod žena sa ovim problemom obično širok, a noge i ramena uski.
Češće nego druge žene, žene sa policističnim jajnicima pate od lošeg i nekvalitetnog sna a nije retka pojava ni apnee, odnosno kratkotrajnih prestanaka disanja za vreme spavanja.
Foto: Shutterstock
Organi za varenje takođe trpe od problema sa hormonima, pa se neretko javljaju zatvor i nadutost koji se pogoršavaju naročito posle unosa određenih vrsta povrća, kao što su pasulj i kupus.
Foto: Shutterstock
Zbog hormonskog disbalansa sa kojim žive, žene sa policističnim jajnicima su sklone naglim promenama raspoloženja, koja se nekada graniče i sa depresijom.
Akne su takođe veoma čest problem, pa nije retkost da ih upravo zbog toga dermatolog ili kozmetičar upute na pregled. Mogu da se pojave ne samo na licu, nego i na leđima, grudima i ramenima.