Rane i povrede su mala i neuodna iznenađenja u svakodnevnom životu, mogu se desiti bilo gde, u svakom trenutku čak i kod kuće, u bašti ili kuhinji. Kada su deca u pitanju, laktovi i kolena najčešće stradaju.
Neke povrede ne mogu proći bez intervencije i pomoći lekara, dok lakše povrede tipa posekotina, ogrebotina, manjih ubodnih rana, uglavnom zbrinjavamo sami. Međutim, iako se radi o manjim povredama, pogrešnim ili neadekvatnim lečenjem može doći do infekcije ili upale, a proces zarastanja se usporava.
Kako se tretira rana?
Osnovni koraci u tretmanu manjih rana:
Korak 1: Zaustavljanje krvarenja
Korak 2: Čišćenje rane – ispiranje fiziološkim rastvorom ili vodom iz česme
Korak 3: Prevencija infekcije – lokalnim antibiotikom
Korak 4: Zaštita - po potrebi
Korak 5: Prevencija nastanka ožiljka
Prevencija infekcije lokalnim antibiotikom
Lokalni antibiotik je idealno rešenje za ovakve tipove rana i neizostavni je deo svake kućne apoteke. Pre nanošenja antibiotika, ukoliko je potrebno, ranu bi trebalo isprati i očistiti od eventualnih nečistoća i ostaviti da se malo osuši. Zatim naneti antibiotik i ako postoji potreba staviti flaster ili sterilnu kompresu.
Antibiotik za lokalnu primenu na koži postoji u obliku gela, koji mesto povrede prijatno hladi, bezbojan je, ne peče i ne masti odeću. Može se koristiti na vlasištu i drugim delovima tela obraslim dlakama, na licu ili pregibima.
Drugi oblik je prašak za kožu, namenjen za površinske, umereno vlažne rane. Prašak u dodiru sa ranom ne stvara grudvice, jer ima podlogu koja se rastvara u vodi. Pogodan je za tretman rana kod dece, jer se rana tretira bezbolno, bez direknog dodira.
Oba oblika leka Tyrosur® u Nemačkoj se proizvode duže od 50 godina, u našim apotekama dostupna su bez lekarskog recepta i važan su deo svake kućne apoteke.
Foto: biramzdravlje.rs
Zašto je važno sprečiti nastanak ožiljka?
Pet dana nakon povrede, rana se kontrahuje, zatvara, započinje proces epitelizacije i stvaranja ožiljnog tkiva. Ožiljci se razlikuju od kože koja ih okružuje i po funkciji i po izgledu. Ožiljci mogu nastati kao posledica povreda, opekotina, operacija itd. Vidljiva oštećenja kože i prateći simptomi (crvenilo, otok, svrab, zatezanje) mogu značajno narušiti kvalitet života, posebno ako se ožiljci nalaze na mestima koja se teško pokrivaju – lice, vrat ili ruke.
Nažalost, današnja deca moraju da se nose sa izloženošću i pritiskom koji pre pojave društvenih mreža i modernih sredstava komunikacije nisu postojali, ili bar nisu postojali u ovolikoj meri. Zato je svaka različitost u odnosu na okolinu naglašena i može predstavljati ozbiljan problem za one koji rastu i formiraju svoju ličnost u današnjem okruženju. Ukoliko je to ikako moguće, trebalo bi se potruditi da im se okolnosti razvoja olakšaju i da se svaka prepreka, sa kojom deca ne moraju nužno da se nose, eliminiše u potpunosti ili bar ublaži u maksimalnoj meri.
Foto: biramzdravlje.rs
Kako sprečiti nastanak ožiljka?
Sa prevencijom nastanka ožiljnog tkiva, započinje se 5 dana nakon povrede ili neposredno nakon skidanja konaca, ukoliko je u pitanju hirurška intervenicja. Contractubex® za tretman i prevenciju ožiljaka postoji u obliku gela. Vremenom će se ožiljak smanjivati, omekšavati i bledeti, a Vaše dete će odrastati srećno i puno samopouzdanja.
Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo. O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek ili medicinsko sredstvo posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom!