Postoji mnogo saveta o zdravlju koji su pogrešni ili nisu naučno dokazani, a ljudi ih konstantno primenjuju.
Ovo su samo neki od njih na koje treba da obratite pažnju:
Količina vode koja je jednoj osobi potrebna varira, a žeđ je najbolji pokazatelj da li nam je tečnost potrebna. Takođe, s vremena na vreme obratite pažnju na to kakva vam je mokraća. Ako je tamnožuta ili smeđa, dehidrirali ste, mokraća bi trebalo da bude bistra kao voda.
Iako je ovo dobar izgovor za svakog roditelja da decu odvoji od slatkiša dok mu apetit buja od rastućih hormona, ovaj mit je potpuno netačan.
Istraživanja rađena na ovu temu pokazala su da će bez obzira na ishranu bubuljica biti (a ima i onih kod kojih ih uopšte nema). Na stvaranje akni zapravo utiču hormoni, bakterije, stres i genetika.
Prilikom vađenja krvi iz vena uzme se količina krvi koja je bezbedna i to ne bi trebalo da vam pravi nikakve tegobe, a ni nivo šećera zbog toga ne pada. Ipak, ono što bi trebalo da uradite jeste da popijete malo tečnosti, jer će vam prijati brza nadoknada izgubljene tečnosti.
Dodatne dnevne doze vitamina C neće vas odbraniti od prehlade. Do tog otkrića došli su istraživači Univerziteta u Helsinkiju, koji su razmotrili trideset istraživanja vođenih nekoliko desetina godina.
Njihova analiza pokazuje da vitamin C ne pomaže u sprečavanju prehlade, odnosno smanjivanju njenog trajanja ili težine. Međutim, otkrili su i da osobe izložene visokom nivou stresa imaju 50 odsto manje šanse da se prehlade ako svakoga dana uzmu dozu vitamina C.
Naravno da će vas oči boleti ako čitate u polumraku ili ako sedite preblizu televizora, jer moraju da se naprežu više nego inače. Ali nema dokaza da ćete zaista trajno pokvariti vid.
Mit o televizoru je verovatno nastao šezdesetih godina, kada je to još i bila istina, jer su televizori tada emitovali veliku količinu radijacije, ali danas je njihov kvalitet daleko bolji.