Prolećne namirnice koje morate imati na svom tanjiru!

Prolećne namirnice koje morate imati na svom tanjiru!

Nakon uspavane zime, proleće nam je donelo izobilje voća i povrća koje sa razlogom možemo nazvati superhranom.

Foto: Pixabay

Sezonske namirnice prepune vitamina i minerala pomoći će vam da dobijete više energije, budete zdraviji i bolje se osećate u vlastitom telu.

Koja prolećna hrana donosi najviše dobrobiti za zdravlje?

Artičoka

Foto: Pixabay

Artičoka se koriste za apetit, probleme sa varenjem, preventivnu zaštitu jetre i bubrega od upala i toksina, kao i za lečenje šećerne bolesti. Ona sadrži veliku količinu dijetalnih vlakana koja pomažu rad debelog creva, te lutein koji deluje kao antioksidans i štiti od starenja i raka.

Brojna istraživanja su potvrdila da artičoka na prirodan način smanjuje nivo povišenog holesterola u krvi. Naime, artičoka podiže nivo "dobrog" holesterola i smanjuje nivo "lošeg" holesterola, te tako predstavlja odličnu pomoć za sve koji se bore s ovim modernim neprijateljem!

Artičoka je veoma popularna i kod ljudi koji se bore s prekomernom težinom, jer je bogata vlaknima, a siromašna kalorijama!

Jagode

Foto: Pixabay

Jagode su odličan izvor folata i vitamina C, a sadrže i biljne fenole koji smanjuju rizik od karcinoma i srčanih oboljenja. Folati su bitni za naš organizam, jer njihov nedostatak dovodi do anemije i povećava rizik od raka debelog creva.

Jagode sadrže i elaginsku kiselinu, koja sprečava širenje kancerogenih stanica, a smatraju se i jednom od najboljih namirnica za zdravlje srca.

Ako imate koji kilogram viška, jagode su odličan izbor za vaš jelovnik, jer imaju malo kalorija, a ubrzavaju metabolizam i smanjuju apetit.

Spanać

Foto: Pixabay

Spanać je odličan izvor folne kiseline, vitamina A, B6, C i E, magnezijuma, mangana, kalcijuma i kalijuma. Pored toga, spanać je bogat i gvožđem, zbog čega se posebno preporučuje vegetarijancima.

Kako bi sačuvali sve te sastojke, najbolje ga je pripremati na pari i to što je kraće moguće. Možete od njega pripremiti i zeleni kašasti sok u kombinaciji s drugim lisnatim povrćem i voćem, jer tako neće izgubiti svoje vredne sastojke.

Vitamin C jača imunitet, kalijum olakšava rad bubrega i srca, kalcijum pomaže zdravom rastu kostiju i zuba, dok magnezijum jača naše mišiće. Dijetalna vlakna iz spanaća pomažu kod zatvora i izlučivanja toksina iz organizma.

Mladi luk

Foto: Pixabay

Mladi luk je izuzetno hranljiv i pruža našem organizmu brojne nutrijente. Naime, on snižava nivo šećera u krvi, reguliše holesterol i krvni pritisak, smanjuje rizik od nastanka raka i ublažava hronične upale.

Mladi luk sadrži alicin, koji simulira osećaj sitosti, te ja zato ova prolećna biljka neizostavni deo mnogih dijeta.

Pored toga, preporučuje se i kao saveznik u jačanju imuniteta i celokupnog zdravlja organizma.

Špargla

Foto: Pixabay

Ovo niskokalorično povrće odličan je dodatak vašem jelovniku. Špargla je bogata mineralnim supstancama, vlaknima i vitaminima. Ovo povrće prestavlja izvor folne kiseline, koja je veoma bitna za trudnice i žene koje planiraju trudnoću.

Osim folne kiseline, tu su i vitamini A, K, B, C i E, gvožđe, bakar, mangan, kalijum, kolin, cink, magnezijum i selen. 

Artičoke se danas najviše koriste kod otežanog mokrenja i za čišćenje organizma. Konzumiranje špargli preporučuje se slabokrvnim osobama i osobama koje se oporavljaju od operacije. Zbog velikih količina inulina, špargla pomaže i kod zatvora i ostalih probavnih tegoba.

Zatvoreno za komentare.