Krvni sudovi se na vrućini šire, čime se povećava prostor u kome cirkuliše krv, a to automatski snižava vrednost krvnog pritiska. To od osoba, koje inače imaju povišen krvni pritisak, zahteva promenu doze terapije u dogovoru sa lekarom i poštovanje sledećih saveta:
Sunčanje u hladu
Photo: pexels
Hipertoničari mogu da se sunčaju ali nije dobro da se direktno izlažu sunčevoj svetlosti, već da se sunčaju u hladu. Hlad propušta dovoljno sunčeve svetlosti a istovremeno štiti od preteranog zračenja i pregrevanja.
Pokvasite prvo noge
Photo:pixabay
Nagli ulazak u hladnu vodu je priličan šok za organizam, a posebno za ljude sa povišenim krvnim pritiskom jer se krvni sudovi, inače prošireni od vrućine u hladnoj vodi počinju naglo skupljati a to može da izazove veoma loše posledice. Zato u vodu treba ulaziti postepeno.
Manji, lagani obroci
Photo: pixabay
Hrana treba da bude lagana, sa puno svežeg voća i povrća. Preporučuju se mali obroci a ne obilni, kako želudac za preradu velikih količina hrane, ne bi morao da neophodnu krv uzima od srca. Posebno treba voditi računa da se kroz hranu ne unosi puno soli.
Voda nadoknađuje izgubljenu tečnost
Photo: unsplash
Organizam znojenjem gubi dosta tečnosti koju je neophodno nadoknaditi, jer taj gubitak u suprotnom može da dovede do dehidratacije, slabljenja cirkulacije, toplotnog udara i slično. Izgubljena tečnost se najbolje nadoknađuje unošenjem vode. Ukoliko se pije flaširana voda treba uzimati onu koja sadrži malo natrijuma.
Bez alkohola i gaziranih pića
Photo: shutterstock
Alkoholna i gazirana pića, osobe sa visokim krvnim pritiskom bi leti trebalo da izbegavaju. Ovo se odnosi i na vino, koje se inače nekada preporučuje kardiovaskularnim bolesnicima.