Od hormona zavisi sve. Koliko ćemo biti gladne, zimogrožljive, depresivne, vesele, umorne... Da li ćemo imati celulit, kakav će nam biti ten...
Foto: Shutterstock
Kako nešto tako malo, kakva je većina žlezda u našem organizmu, može da diktira i naše raspoloženje, i naš mesečni ciklus, i gustinu kose, i nivo šećera u krvi, i apetit, i nivo energije, i metabolizam... Može! Jer žena je hormonsko biće. Njeno zdravlje i lepota zavise mahom od hormona.
"Te iste male žlezde određuju i koliko ćemo i kako spavati, da li ćemo imati celulit, kakav će nam biti ten. Od njih sve zavisi, a o njima tako malo znamo", kaže prof. dr Sintija Stuenkel sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u San Dijegu.
Vreme je da se to promeni i zato vas upoznajemo sa pet hormona koje luče neke od najvažnijih žlezda u našem organizmu, telesnim procesima koje oni regulišu, ali i sa tegobama koje se javljaju usled hormonskog disbalansa.
1. Hormoni štitaste žlezde
Uloga: Štitasta žlezda luči dva glavna hormona – trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), a problem nastaje zbog njihove premale ili prevelike proizvodnje. Ovi hormoni regulišu telesnu temperaturu, metabolizam, rad srca i funkcionisanje nervnog sistema, utiču i na izgled i kvalitet kože. U oba slučaja dolazi do brojnih poremećaja u organizmu.
Foto: Shutterstock
Znak da nešto nije u redu: Pojačano ili smanjeno lučenje hormona štitaste žlezde odražava se na rad srca, metabolizam, nervni sistem, a kod žena i na reproduktivnu sposobnost.
Hipertireoza ili pojačano lučenje hormona manifestuje se kroz ubrzan puls, iznenadno lupanje srca, učestale stolice, brzo i lako zamaranje, poremećaj spavanja i mršavljenje.
Za smanjeno lučenje hormona karakteristično je gojenje i zimogrožljivost. Psihički problemi mogu da se jave u oba slučaja, a najčešće je reč o zaboravnosti koju okolina uoči mnogo pre nego obolela osoba.
2. Progesteron
Uloga: Reguliše funkcionisanje nervnog sistema i moždane funkcije, reguliše nivo šećera u krvi, odgovoran je za zdravlje urinarnog trakta, čuva gustinu kostiju, reguliše nivo vode u organizmu, osigurava zdrav san, štiti organizam u stresnim situacijama, pretvara masti u energiju, reguliše proizvodnju hormona štitaste žlezde i priprema organizam za trudnoću i porođaj.
Foto: Shutterstock
Znak da nešto nije u redu: Ukoliko nivo progesterona u organizmu znatno oscilira, dolazi do pojačanog opadanja kose, hroničnog umora, poremećaja menstrualnog ciklusa, pojačane želje za slatkišima i gojenja, usporavanja metabolizma, naglih promena raspoloženja, preskakanja srca, gubitka koštane mase.
3. Hormoni paratiroidne žlezde
Uloga: Regulišu krvotok i rad organa, sprečavaju gubitak kalcijuma iz kostiju. Hormoni paratiroidne žlezde takođe pomažu sintezu vitamina D.
Foto: Shutterstock
Znak da nešto nije u redu: Grčevi u rukama i nogama i aritmija ukazuju na manjak hormona paratiroidne žlezde, dok su simptomi povišenog nivoa hormona dehidratacija, stvaranje kamenja u bubrezima i osteoporoza.
4. Kortizol
Uloga: On progovara iz nas kad smo pod stresom, potpomaže pamćenje, reguliše nivo šećera u krvi, sprečava dehidrataciju organizma i upalne procese.
Foto: Shutterstock
Znak da nešto nije u redu: Zajapurenost, pojačano opadanje kose, maljavost lica, osteoporoza i poremećaj menstrualnog ciklusa.
5. Grelin
Uloga: Grelin je poznat kao hormon gladi i hormon apetita, signalizira da je vreme za uzimanje hrane. Kad njegov nivo u organizmu poraste, javlja se snažna, urgentna potreba za hranom. Pokreće lučenje želudačne kiseline i želudačnih sokova, bez kojih nema normalnog varenja.
Foto: Shutterstock
Znak da nešto nije u redu: Osećate glad ubrzo nakon obroka, ne osećate nikakvo zadovoljstvo ni tokom jela ni nakon njega. Do poremećaja nivoa ovog hormona dolazi usled manjka sna i previše stresa.