6 načina kako da se oporavite od opekotina nastalih prekomernim sunčanjem

6 načina kako da se oporavite od opekotina nastalih prekomernim sunčanjem

Glavna tema tokom letnjih meseci u pogledu nege kože i tela definitivno je važnost i neophodnost zaštite od UV zračenja. To podrazumeva i UVA i UVB spektar zraka, a posledice njihovog delovanja na kožu nije samo prevremeno starenje i pojava bora, već i stvaranje opekotina i promena koje mogu kasnije biti i kancerogene prirode. 

Foto: Shutterstock

Kako treba postupiti u takvoj situaciji?

Opekotina od sunca, bilo da su one blaže koje vas bole samo na jači dodir, ili one kada ste crveni poput bulke, i boli vas i da spavate, definitivno nisu naivne, i predstavljaju situaciju koju treba da preduhitrite.

Foto: Shutterstock

Ipak, u slučaju da se desi da izgorite, ovih 6 koraka treba da primenite kako biste ublažili bol i što pre se oporavili.

Izbegavajte tesnu garderobu

Nekoliko sati nakon što ste izgoreli na suncu, kako dermatolozi objašnjavaju, vašoj koži je potrebno da diše. Organizam pokušava da odgovori na traumu tako što šalje više krvi u one delove gde je koža izgorela, pa je tesna garderoba definitivno loša opcija.

Foto: Shutterstock

Ne samo da će vam biti neprijatno tako obučenima, već ćete i pospešiti dalji upalni proces i stvaranje plihova na problematičnim mestima.

Dakle, samo široki komadi garderobe, i obavezno prirodni materijali.

Lek protiv upale

Pošto je izgled kože zapravo reakcija na upalni proces, često je potrebno, pogotovo ako su opekotine izraženije, uzeti i adekvatni lek, koji će taj upalni proces ublažiti. 

Foto: Shutterstock

To je naročito važno u prvim satima nakon problematičnog izlaganja usncu. Naravno, o ovome je najbolje da se posavetujete sa lekarom.

Ne dirajte plihove!

Posledica opekotina je i stvaranje vodenih plihova na površini kože. Mnogima oni smetaju, te žele da ih uklone, ali to je definitivno pogrešno.

Foto: Shutterstock

Ovi plihovi su zapravo zaštitna barijera, jer je koža na mestu gde je izgorela veoma slaba, te bi bila dodatno podložna infekcijama i različitim alergenima.

Pravilo negujte kožu

Takođe nemojte da se češete i sami gulite kožu – sačekajte da ona sama spadne, jer je to prirodni proces. Važno je da svoju kožu što više hidrirate adekvatnim kremama i losionima – onim koje su bogate lipidima i ceramidima.

Foto: Shutterstock

Sa druge strane, treba da izbegavate kozmetičke proizvode koji sadrže petroleum, lidokain, benzokain, jer mogu na vašu kožu delovati vrlo iritirajuće.

Kupke

Da, kupke sa blagom temperaturom vode mogu biti i te kako spas u ovim situacijama.

Foto: Pexels

Dodajte im i nekoliko kapi lavandinog ulja, sodu bikarbonu jer sprečava upalu, kao i par kapi jabukovog sirćeta, koje takođe ima antiupalna svojstva.

Hidratacija

Kao što hidrirate kožu, tako morate da ostanete hidrirani i iznutra, pogotovo jer organizam gubi tečnost usled izlaganja suncu.

Foto: Pixabay

Dakle, 2 litre vode je minimum.

Zatvoreno za komentare.