Vikend je idealan za boravak u prirodi daleko od gradske vreve. A u prirodi dok šetate naići ćete na prelepe žute cvetove maslačka koji baš sada krase travnate površine. Kada uvidite koliko je zdrav, već danas ćete krenuti da ga berete.
Maslačak je veoma rasprostranjena biljka, raste na svim površinama, ali najviše mu odgovaraju vlažne livade.
Za organizam su korisni svi delovi maslačka, od korena do cveta. Listovi se beru dok je biljka još sasvim mlada, pre nego što se formira cvet – od aprila do maja, a koren se vadi u rano proleće ili sa početkom rane jeseni.
U narodnoj medicini maslačak se koristi za podizanje imuniteta i prolećno čišćenje krvi. Od njega može da se pravi čaj, sirup ili maslačkovo vino.
Listovi maslačka bogati su vitaminima A, B i C, organskim kiselinama, mineralima (posebno kalijumom, natrijumom, gvožđem, magnezijumom). Zato se listovi maslačka preporučuju kao dodatak ishrani za trudnice i žene u menopauzi. Od listova se uglavnom pravi salata, ali je važno ubrati mlade listove, stariji imaju gorak ukus.
Koren maslačka ima složen hemijski sastav. U mlečnom soku sadrži ugljene hidrate i minerale, pa se koristi za lečenje upale i kamena žučne kese, žutice, smanjenog lučenja mokraće...
Čaj od maslačka protiv bubrežnih tegoba
Dve kašičice korena ili listova maslačka prelijte s 250 ml vrele vode, ostavite da odstoji deset minuta i procedite. Ovaj čaj pije se ujutru i uveče, pred obrok. Preporučuje se protiv bubrežnih tegoba i zadržavanja vode u organizmu, celulita i gojaznosti.
Za poremećaje rada jetre koristi se napitak pripremljen od 25 grama listova i isto toliko korena koji se kuvaju u litri vode pola sata. Šolju ovog napitak treba da piti pre svakog obroka.
Stabljike maslačka pospešuju rastvaranje žuči, regulišu metabolizam i pročišćavaju krv, a koriste se i u lečenju dijabetesa.
Tri šake listova i 50 ml vode procedite u sokovniku ili usitnite blenderom pa procedite kroz gazu i čuvajte u frižideru. Uzimajte tri puta dnevno po kašiku. Sveži sok koristan je protiv prolećnog umora, deluje kao diuretik, olakšava artritis i bakterijske plućne bolesti.
Tečnost iz stabljike koristi se i za uklanjanje bradavica. Mažite bradavice mlekom od stabljika maslačka dok ne otpadnu.
Od cvetova maslačka pravi se sirup, kojeg ponekad nazivaju i medom. Taj sirup čisti i jača krv i podstiče probavu, a pomaže i kod kašlja.
Postoje razni recepti sa maslačkom koji se koriste u ishrani. Međutim, još je više onih koji se vekovima koriste u narodnoj medicini za lečenje ili ublažavanje raznih tegoba.