Stigla je sezona ukiseljene cvekle - kod nas se ovo jeftino i zdravo povrće konzumira najčešće na taj način. Ali, kada pročitate sve dobrobiti koje čini telu, možda je poželite češće za jelo. Na primer, cvekla kao supa ili zdravi sok, a možete da je ubacite u zapravo sve salate.
Foto: Shutterstock
Cvekla sadrži korisne nutrijente poput B vitamina, gvožđa, magnezijuma i kalijuma, ali i neke koje se može naći u malo drugih namirnica. Koje vredne nutrijente cvekla osigurava i kako utiče na naš organizam?
Cvekla je bogata nitratima koji se u telu pretvaraju u azotov oksid što opušta i širi krvne sudove, a ova poboljšana cirkulacija snižava pritisak. Prema jednoj studiji samo čaša soka od cvekle dnevno uspešno snižava krvni pritisak.
Cvekla sadrži puno alkaloida betaina i folata iz skupine B-vitamina koji udruženi snižavaju holesterol u krvi. Zahvaljujući tome bolesti srca i krvnih sudova se sprečavaju.
Foto: Shutterstock
Profesionalni sportisti se kunu u moći ovog skromnog korena. Zašto? Nitrati koje sadrži su fantastični pojačivači snage i telu omogućavaju veću izdržljivost. Studije sa sportistima potvrđuju te pozitivne efekte.
Potrebno je pojesti samo 3 do 5 krtola cvekle dnevno (ili ih popiti kao sok, supu) pre sportskih napora kako bi rezultat bio bolji. Inače, nivo nitrata u telu najviša je 2 do 3 sata posle konzumacije cvekle.
Azotov oksid, kao što smo rekli, opušta i širi krvne sudove, a sposobnost tela da ih samo proizvede opada. Uporedno se smanjuje izmena sastojaka i nervna aktivnost u mozgu. E, tu cvekla dođe kao pogonsko gorivo.
Studija iz 2010. je pokazala da su ljudi koji su dva dana bili na ishrani bogatoj nitratima bili bolje skoncentrisani, organizovani i preciznije obavljali zadatke od onih koji su konzumirali malo nitrata.
Svakodnevno konzumiranje cvekle pomaže da se masnoće ne nakupljaju u jetri. I to je zasluga betaina kojeg osim u cikli možemo pronaći jedino još u spanaću i kvinoji. Jetra se čak može smanjiti zahvaljujući unosu betaina.
Foto: Shutterstock
Cvekla je bogata betalainima, vrstom antioksidansa koji se, kažu naučnici, uspešno bore protiv slobodnih radikala, sprečavajući upale u telu i hronične bolesti. Ovo talentovano povrće dobar je borac protiv debljine, pa čak i raka.
Za poboljšanje probave potrebno je jesti hranu bogatu vlaknima - poput cvekle. Čaša soka od cvekle smanjuje rizik od konstipacije, hemoroida i divertikulitisa, a betain pomaže i kod probavljanja hrane u želucu.