Svaka ozbiljna promena u ishrani treba da se odvija pod budnim nadzorom specijaliste i tek nakon što se polože neophodni testovi. Ako ste već prošli ovu fazu i planirate ozbiljno napustiti šećer ili smanjiti njegovu količinu u ishrani, imamo nekoliko korisnih saveta.
Foto: Shutterstock
Postepeno se odvikavanje od loših navika, jer mozak (koji je takođe mišić i, štaviše, prilično lenj) ima dovoljno vremena da se navikne na novi način života. Razdvojite proces u male faze - i zadatak se više neće činiti nemogućim.
Foto: Shutterstock
Pospite kašu, ispecite jabuke sa njim. Istraživanja pokazuju da oko 6 grama začina smanjuje nivo šećera u krvi nakon obroka. I još jedan trik: kada zaista želite slatko, samo pomirišite vanilu.
Nažalost, možda nećete imati dobar apetit, ali primetićete da jedete manje porcije i da ste siti.
Foto: Shutterstock
Zavisnost od šećera ima psihološke korene. Pokušajte da je nadmudrite: poznato je da fizička aktivnost doprinosi proizvodnji endorfina, koji uspešno zamenjuju radost čokolade.
Nedostatak sna ne samo da negativno utiče na sposobnost donošenja odluka, već i direktno utiče na žudnju za slatkišima.
Umesto da stalno kvarite raspoloženje i kažete: "Želim da jedem slatkiše, ali moram da smršam" - kažite: "Volim svoje telo i znam druge načine da ga zadovoljim, osim čokolade / kolačića / slatkiša".
Foto: Shutterstock
Nemojte biti ljuti na sebe i prekoravati. Potrudite se da ispoštujete odluku i da recimo svakog jutra ili u trenutku kada osetite potrebu za slatkišima umesto kolačića dodate med u ovsenu kašu.
Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da smanjite, a zatim i isključite šećer iz svoje ishrane.