Glavobolja je problem sa kojim se suočava oko 10 odsto osoba u populaciji zapadne hemisfere, a skoro 30 odsto bolesnika se zbog tog problema obraća lekaru opšte prakse. Ako se pitate kako da se rešite glavobolje, prvo morate početi od korekcije ishrane.
Foto: Shutterstock
Iako uzroci migrenskih glavobolja mogu da budu raznovrsni, mnoge migrene možemo olakšati i uključivanjem kvalitetnih namirnica, začina i nekoliko domaćih lekova.
Veliki broj migrena ima veze sa našom ishranom, ili od onoga šta izostavljamo iz ishrane. Da li ste znali da određena hrana može ublažiti, pa čak i sprečiti glavobolje? U nastavku saznajte koji su vaši najveći saveznici.
Pečeni krompir
Povećani unos gaziranih napitaka ili alkoholnih pića može da uzrokuje pojačano gubljenje elektrolita poput kalijuma i povećava potrebu za vodom, jer se prilikom njihove razgradnje troši voda. Hrana bogata kalijumom može da pomogne kod glavobolje.
Foto: Pixabay
Pečeni ili kuvani krompir s korom je jedan od najboljih izvora kalijuma. Plod srednje veličine ima oko 540 mg kalijuma, znatno više od banane. Sokovi od voća i povrća takođe sadrže kalijum, ali i druge mineralne supstance
Lubenica
Premali unos vode može da dovede do dehidracije koja je glavni uzrok glavobolje. Umesto uzimanja tableta za bolove, posegnite za namirnicama koje su bogate vodom, kao što je lubenica.
Foto: Pexels
Prirodna voda koja se nalazi u voću i povrću sadrži esencijalne minerale, kao što je magnezijum, koji su ključni u prevenciji glavobolje.
Kafa
Kafa je narodni lek za glavobolje već vekovima, ali u umerenim količinama. Kofein u kavi je vazokonstriktor, što znači da sužava krvne sudove i može da pomogne kod glavobolje, smanjujući veličinu krvnih sudova.
Foto: Pixabay
Ipak, preveliki unos kafe može da pogorša glavobolje, jer kofein deluje kao diuretik, pa može doći do još veće dehidracije i jače glavobolje. Jedna šoljica kafe može biti korisna za smanjenje glavobolje, ali ispijanje kafe ne bi trebalo da bude prvi izbor za lečenje glavobolje.
Ugljeni hidrati
Neredovna ishrana i nagle i rigorozne dijete za mršavljenje mogu da uzrokuju izuzetno jaku glavobolju. Dijete s niskim unosom ugljenih hidrata dovode do iscrpljivanja glikogena iz organizma, koji je glavni izvor energije za mozak.
Foto: Pixabay
Smanjeni dovod energije do mozga uzrokuje dehidraciju i može da izazove glavobolje. Konzumirajte zdrave ugljenehidrate, poput onih u celim žitaricama, zobenoj kaši, voću ili komadiću tamne čokolade.
Bademi
Badem je bogat magnezijumom, koji je važan za opuštanje arterija i bolji protok kiseonika i nutrijenata u organizmu. Stresne situacije uzrokuju brzu potrošnju i izlučivanje magnezijuma. Dokazano je da osobe koje pate od migrena i glavobolje imaju nisku koncentraciju ovog minerala u krvi.
Foto: Pixabay
Unos magnezijuma može se povećati komzumiranjem hrane bogate magnezijumom, kao što su banane, suve kajsije, avokado, bademi, indijski oraščić, smeđi pirinač, mahunarke i semenke.
Jogurt
Kod glavobolje telo može da poručuje u da mu fali i kalcijum. Mozak zavisi od kalcijuma kao prenosnika brzog delovanja u nervnog sistemu.
Foto: Shutterstock
Zato konzumirajte hranu bogatu kalcijumom, poput nemasnog jogurta, koji je izvrstan izvor kalcijuma i korisnih probiotika.
Semenke susama
Semenke susama možete da ubacite cele ili samlevene u salate, zobene pahuljice ili supe. Ove semenke imaju veliku hranljivu vrednost. Bogate su vitaminom E, koji utiče na nivo estrogena i sprečava migrene koje su uzrokovane hormonima.
Foto: Pixabay
One takođe poboljšavaju cirkulaciju, što pomaže u ublažavanju glavobolje.
Biljni čajevi
Čajevi od nane ili kamilice opuštajuće deluju na mišiće, osvežavaju i deluju stimulativno na psihofizičku napetost.
Foto: Pixabay
Čajevima unosimo tečnost koja rehidrira organizam, a ako niste ljubitelji ovog napitka, umesto čaja koristite eterična ulja koja mogu da se koriste i kao osveživači prostora.