Osim što je odličnog ukusa, kajsija je prepuna vitamina i minerala koji pomažu u pravilnom funkcionisanju organizma.
Foto: Shutterstock
Ovo su razlozi zašto bi ovo voće trebalo uvrstiti u svakodnevnu ishranu.
Kajsije su izrazito hranjiva namirnica, a dve sveže kajsije sadrže svega 34 kalorije, 8 grama ugljenih hidrata, jedan gram proteina, 0, 27 posto grama masti, 1,5 grama vlakana.
Takođe, kajsije su bogat izvor beta-karotena i luteina, antioksidansa koji pomažu u borbi protiv štetnih slobodnih radikala. Najbolje ih je konzumirati cele i neoguljene, jer im se u baš u kori nalazi veliki broj vlakana i nutrijenata.
Osim beta-karotena, kajsije su odličan izvor vitamina A, C i E. Između ostalog, sadrže flavonoide, jedinjenja koji štite od bolesti poput dijabetesa i srčanih oboljenja te dokazano neutrališu slobodne radikale i štite od hroničnih oboljenja.
Foto: Shutterstock
Vitamini A i E koje nalazimo u kajsijama važni su za očuvanje zdravlja očiju, a sastojci poput beta-karotena, zeaksantina i vitamina C štite oči od oštećenja.
Zahvaljujući antioksidansima i vitaminu C, kajsije su odlične za kožu: naime, upravo ti sastojci štite kožu od štetnih spoljašnjih uticaja i UV zrakova koje izazivaju trajna oštećenja.
Osim toga, vitamin C pomaže u obnavljaju kože i izgradnji kolagena, a beta-karoten štiti od opekotina izazvanih sunčevim zracima.
Kajsije su bogat izvor vlakana pa pomažu u očuvanju uravnotežene probave. Jedna šolja kajsija sadrži 3,3 grama vlakana, a bogate su i topivim vlaknima koja su važna za očuvanje nivoa šećera u krvi, kao i zdrave nivoe holesterola.
Foto: Shutterstock
Kajsije su bogate kalijumom, mineralom koji je odgovoran za regulisanje mišićnih kontrakcija i tečnosti u telu, a njegovim adekvatnim unosom možemo sprečiti neugodan osećaj nadutosti.
Kajsije su bogate vodom pa zbog toga pomažu u održavanju zdravog krvnog pritiska, telesne temperature, zdravlja zglobova i pravilnog rada srca.
Kako većina ljudi u svoj organizam ne unosi dovoljno vode, konzumacija ovog voća pomaže u ostvarivanju preporučenog dnevnog unosa vode, piše portal Healthline.
Neka istraživanja pokazuju da kajsije mogu pomoći u zaštiti jetre od oksidativnog stresa.
U dve studije na životinjama, pacovi koji su dobijali alkohol i kajsije imali su niže nivoe jetrenih enzima i markera upale nego pacovi koji su dobili alkohol, ali ne i kajsije.
Ovo istraživanje kaže da kajsije mogu sprečiti oštećenje jetre zbog njihovog prirodno visokog nivoa antioksidanata. Međutim, da se istraži korist za ljude potrebno je više istraživanja.
Foto: Shutterstock
Možete ih dodati u svoju prehranu na različite načine, kao džem od kajsija, sveže za užinu, narezane u jogurtu ili salati.
Možete ih jesti iz konzerve, dinstati s mesom, dodavati u dezerte kao što su pite i kolači. Budući da su slatke i opore, mogu se koristiti kao zamena za breskve ili šljive u većini recepata, piše portal Healthline.