Beli luk je poznat kao odličan prirodni antibiotik i antioksidans. Uz to daje odličan ukus jelima. Sve ovo ga čini verovatno najviše preporučljivom biljkom. Naročito u jesen i zimu, kada kreću razne viroze, pa i beli luk upotrebljavamo više nego u ostalom delu godine. Ipak niko nije savršen, pa ni beli luk, jer postoji nekoliko situacija kada ga ne treba uzimati.
Foto: Shutterstock
Beli luk može da podstakne krvarenje. Zato ga je najbolje izbegavati ukoliko se iz nekog razloga uzima bilje ili suplementi koji usporavaju zgrušavanje krvi, uključujući riblje ulje, vitamin E.
Iz istog razloga, dakle mogućeg podsticanja krvarenja, osobama koje uskoro treba da se operišu, savetuje se izbegavanje uzimanja belog luka, najmanje dve nedelje pre hirurške intervencije.
Budući da se pouzdano ne zna je li ova biljka bezbedna po bebe, majkama koje doje se preporučuje da za svaki slučaj ne jedu beli luk ili barem da smanje unete količine. Isti savet važi i za trudnice, naročito pred porođaj, kako bi se predupredio mogući uticaj luka na produženo krvarenje.
Foto: Shutterstock
Poznato je da beli luk snižava pritisak zbog čega bi osobe koje i inače imaju nizak pritisak trebalo da ga izbegavaju, kako njegovom konzumacijom ne bi pritisak smanjile previše i napravile sebi problem.
Velike količine belog luka mogu da iritiraju creva i želudac i stvore probavne i želudačne probleme. Posebno se osobama koje su sklone češćoj dijareji savetuje dа izbegavaju beli luk i to u sirоvom stanju, kako bi smanjili mogućnost stimulisanja rada creva.
Foto: Shutterstock
Beli luk, naročito kada se unosi u većim količinama, takođe može da uspori razgradnju enzima jetre koji pomažu u razgradnji alkohola, zbog čega se osobama koje više piju, savetuje da smanje unos belog luka.
Doduše, bilo bi najbolje da smanje unos alkohola, ali ako već ne mogu da se reše tog poroka, onda neka ga ne kombinuju sa belim lukom.