Borovnica, borovinka ili mrča, kako je u nekim krajevima zovu, je žbunasta biljka iz porodice vresova. Borovnica, čija su blagotvorna svojstva dokazale ne samo narodna, već i konvencionalna medicina, pozitivno utiče na stanje celog organizma.
Foto: Shutterstock
Ova neverovatna bobica sadrži ogromne rezerve vitamina i minerala, zbog čega je korisna za konzumiranje kako sveža, tako i smrznuta. Da li ste znali da samo 100 g borovnica odraslima pruža dnevnu potrebu za gvožđem, magnezijumom, manganom, vitaminom C i karotenom?
Tako je, neverovatne beneficije ovog voća pretvorile su ga u superhranu. Zato ćemo danas reći malo više o korisnim svojstvima ove biljke.
Borovnica – omiljena poslastica britanskih pilota u Drugom svetskom ratu
Odavno je poznato da borovnice značajno poboljšavaju vid, pozitivno utiču na oštrinu vida, pružaju povećanje vidnog polja i smanjuju zamor očiju. Osim toga, pokazalo se da borovnice ubrzavaju obnavljanje mrežnjače.
Kakve to veze ima sa britanskim pilotima 40-ih godina prošlog veka, pitate se? Tokom Drugog svetskog rata britanski piloti su jeli borovnice i slatko od borovnica kako bi poboljšali vid noću.
Zanimljiva je činjenica da je otac Džona F. Kenedija, Džozef Kenedi, general vazduhoplovstva, uveo borovnice u svakodnevnu ishranu pilota kako bi sačuvali svoj vid.
Zašto su borovnice korisne za naše oči?
Nakon dužeg provedenog vremena ispred monitora, čitanja ili bilo kog drugog rada koji zahteva koncentrisanje na sitne detalje, naše oči postaju previše napregnute i dolazi do brzog zamaranja očiju ili astenopije.
Čovek počinje da vidi sve lošije pri slabom osvetljenju, postaje sve teže razlikovati sitne detalje, a predmeti postaju sve zamućeniji. Ovo vam se sigurno bar jednom desilo, nakon dužeg rada na računaru.
U tom slučaju borovnice dolaze u pomoć, budući da se smatraju najboljim prirodnim lekom za prevenciju problema sa vidom.
Foto: Shutterstock
Borovnica pomaže i u očuvanju zdravlja mozga
Istraživanje u Annals of Neurology je otkrilo da antocijani u borovnicama mogu usporiti starenje mozga i do 2,5 godine. Istraživači sa Harvarda izmerili su kognitivnu funkciju kod 16.010 učesnika starih 70 i više godina.
Na osnovu ankete o ishrani zaključili su da konzumiranje veće količine borovnica usporava pad kognitivnih funkcija i do 2,5 godine.
Dakle, ukoliko želite da sačuvate zdravlje svog mozga, dodajte borovnice u svoj dnevni meni. Zanimljivo je da se sva korisna svojstva ovih bobica čuvaju čak i kada su zamrznute.
Borovnice – idealna zamena za nezdrave slatkiše
Šolja ovog bobičastog voća sadrži oko 15 g šećera, što će se mnogima činiti previše. Međutim, glikemijski indeks borovnice je nizak. Štaviše, ovo voće nam može pomoći da regulišemo šećer u krvi.
Američki časopis o ishrani izveštava da su osobe koje su pile šejkove od borovnica 2 puta dnevno tokom šest nedelja imale samo 10% porasta osetljivosti na insulin, u poređenju sa tipičnih 41%.
Studije pokazuju da ukoliko se borovnice konzumiraju tri puta nedeljno, mogu značajno smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2.
Foto: Shutterstock
Za zdravo srce i krvne sudove
Redovna upotreba borovnica u ishrani je efikasan način za sprečavanje infarkta miokarda. Naravno, nije dovoljno oslanjati se samo na ovo bobičasto voće, ako istovremeno vodite stil života koji je daleko od zdravog.
Međutim, ako loše navike svedete na minimum i uključite borovnice u ishranu, one će postati moćno preventivno sredstvo protiv bolesti srca i krvnih sudova. Redovna konzumacija borovnica smanjuje rizik od srčanog udara za 32%.
Borovnica se bori protiv ćelija raka – mit ili istina?
Antocijani, kojima borovnice obiluju, pomažu u lečenju mnogih bolesti, ali takođe mogu pomoći i u borbi protiv ćelija karcinoma. Mnogo dokaza iz različitih laboratorijskih studija pokazuje da borovnice imaju sposobnost da se odupru ćelijama raka. Naime, uočeni su blagotvorni efekti bobica u lečenju različitih vrsta karcinoma.
Bobičasto voće kao eliksir mladosti
Do sada nauka još uvek nije otkrila tajnu večne mladosti, ali postoji efikasno sredstvo za očuvanje lepote i svežine kože koje nam je sama priroda podarila. O, da, to su upravo borovnice.
Među bobičastim voćem borovnica zauzima počasno prvo mesto po sadržaju antioksidanasa – jedinstvenih supstanci koje usporavaju proces starenja organizma. Čak su i naše bake znale za ovaj efekat borovnica.
Samo pola čaše borovnica nedeljno obogatiće vaše telo vitaminima B1, B2 i karotenom. Organske kiseline će smanjiti nivo šećera u krvi i održati zdrav ten.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Domaća smrznuta pita sa borovnicama – ukusna i zdrava poslastica koju morate probati!
Sada kada znate kako borovnica deluje na naš organizam i koje probleme može rešiti ova mala bobica, vreme je da razmislite kako da je uključite u svoj svakodnevni meni.
Predlažemo vam neodoljivo ukusnu voćnu poslasticu sa Beobaštinog poljoprivrednog gazdinstva – domaću pitu sa borovnicama. Garantujemo, ko jednom proba – požeće još!
Zašto je naša pita sa borovnicama posebna?
Pitu pravimo sa domaćim borovnicama sa naše plantaže na Kosmaju. Mnogi od vas su ih već probali kada ih isporučujemo na vašu adresu direktno sa plantaže u junu mesecu.
Ono što će vam se posebno dopasti kod ove pite je to što 1 kg sadrži čak 650 g borovnica i samo 3% šećera. Kore su od pšeničnog brašna u kombinaciji sa maslinovim uljem.
Veliki sadržaj borovnica i mali procenat šećera čine pitu laganom i zdravom poslasticom, zbog čega ćete tražiti još jedno parče.
Kako pripremiti pitu?
Sve što vam je potrebno da ova ukusna poslastica za pola sata bude na vašem stolu je rerna. Za samo par koraka je spremna:
- Pre pečenja izvaditi pitu iz zamrzivača, skinuti poklopac i ostaviti je u postojećoj ambalaži najmanje sat vremena na sobnoj temperaturi.
- Temperaturu rerne podesiti od 180 do 220 stepeni u zavisnosti od jačine rerne.
- Pitu peći 30-40 minuta. Nakon toga isključiti rernu i ostaviti pitu još 10 minuta.
- Poslednji korak – isecite pitu, poslužite ukućanima i uživajte!