Ponekad je bolje povrće jesti sirovo, a u nekim slučajevima povrće zahteva dužu termičku obradu i drugačiji način pripreme. Zato smo izdvojili nekoliko izuzetaka i najbolje načine njihove pripreme...
Većina ljudi povrće kuva u proključaloj vodi ili na pari, bez obzira o kojem se povrću radi. Ali to je najčešće i najbljutaviji način termičke obrade, koji nije najsrećnije rešenje za svu vrstu povrća.
Karfiol i brokoli najbolje je peći u rerni, posebno ako ih pustite da se malo jače zapeču i dobiju zlatno-smeđu koricu. Tako će vaše povrće biti sočno iznutra, a hrskavo spolja. Dovoljno je da ih usitnite, prelijete s malo ulja i posolite. Možete da ih pospete i prezlama i pavlakom - vrlo ukusno i zasitno rešenje koje može da bude glavno jelo ili prilog.
Ako ste ljubitelj raštana, dobro je znati da je on najukusniji ukoliko se kuva sve dok ne omekša i postane gladak, a trik kojim možete da se poslužite kako biste smanjili njegovu gorčinu je da u lonac dodate prstohvat šećera ili nekoliko kapi sirćeta.
Šargarepa je namirnica koja termičkom obradom poprima slatkasti ukus. Pečena šargarepa je uvek odlično rešenje uz krompir i meso, ali zaista čaroban ukus postići ćete ako šargarepu prvo kuvate, a potom "dovršite" na rastopljenom maslacu u tiganju. Rezultat je neverovatan!
Sve povrće, a posebno zeleno lisnato, najzdavije je ako ga jedemo sirovog, ali kelj može da ima neprijatan i gorak ukus ako ga prethodno termički ne obradite. Srećom, postoji jednostavan način kako da umanjite tu gorčinu. Pre nego što ubacite kelj u svoju salatu ili tortilju, umasirajte u njega malo maslinovog ulja i limunovog soka, koji će ublažiti gorki ukus i učiniti kelj ukusnijim. Zvuči čudno, ali pomaže.
Ako nikad niste jeli dinstani kupus, ne znate šta ste propustili. Kupus ima prirodno visok sadržaj vode, zbog čega nije potrebno dolivati puno tečnosti. Pred kraj dinstanja obavezno dodajte začine, a možete da ga kombinujete i s drugim povrćem i, na primer, slaninom, i voila! - imate glavno jelo.
Najbolji način pripreme luka zavisi od toga o kojoj vrsti se radi. Ljubičasti i beli luk su najukusniji kada ih pripremate na roštilju, dok je crni luk najukusniji ukoliko se karamelizuje.
Najukusniji način pripreme prokelja je definitivno karamelizacija. U tiganju istopite maslac i popržite prokelj dok ne poprime tamnozlatnu boju, pa u tiganju kratko popržite sitno naseckanu slaninu. Ako do sada niste bili ljubitelj ovog povrća, nakon ovog recepta brzo ćete promeniti mišljenje.
Prokelj je podjednako ukusan i sirov u salati. Isecite ih na šnite i pomešajte sa sezonskim povrćem, feta sirom i maslinama, a možete da dodate i bademe ili lešnike. Osim što je ovo jelo gotovo za tren, poznato je da je sirovo povrće nutritivno bogatije od termički obrađenog povrća.