Ovu čudesnu bljku možete da vidite svuda, na krovovima kuća, na zidovima, uz staze, a kod kuće je mnogi drže u saksijama.
Foto: Shutterstock
Ne traži posebne uslove, samo mnogo sunca i malo vode. Zauzvrat dobijate mnogo! Jedna saksija sa čuvarkućom je kao mala prirodna apoteka.
Ona je čuvar zdravlja jer je bogata flavonoidima i korisnim kiselinama.
Listovi čuvarkuće zbog protivupalnih i antiseptičkih svojstava pravi su melem za bradavice, rane, kurje oči, sunčeve pege, ubodena mesta, herpes...
Dovoljno je zgnječiti listove i sok koji ispuste staviti na bolna mesta. Osim soka, delotvorni su oblozi od listova čuvarkuće.
Topli oblozi napravljeni od listova čuvarkuće skuvanih u mleku stavljaju se na bolnu slezinu.
Osim za spoljnu upotrebu, čuvarkuću možete da korsitite kao prirodno sredstvo za jačanje imuniteta i to ako je kombinujete sa medom.
Mešavina 350 grama svežih samlevenih listova čuvarkuće pomešanih sa pola kilograma meda smatra se odličnim lekom za miome i tegobe sa štitnom žlezdom, tako da se uzima kašika ujutro pre doručka.
Ova mešavina pomoći će i kod problema sa varenjem i zatvorom. Ipak, pre upotrebe čuvarkuće za ovu mešavinu, treba se konsultovati sa lekarom.
Od čuvarkuće se može pripremiti i čaj koji se preporučuje protiv menstrualnih tegoba, pogodan je i za ispiranje afta ili ranica u ustima kao i za ispiranje bolnog grla.
U pola litra vode stavite dvadesetak osušenih ili svežih listova čuvarkuće i kuvajte 15 minuta, procedite i pustite da se malo ohladi.
Preporučuje se šolja ujutru pre doručka, a zatim na svakih sat vremena po jedna kašika, dok sve ne popijete.
Prema narodnom verovanju, čuvarkuća štiti kuću i porodicu od požara, bolesti, zlih sila... Zato je i prozvana čuvarkućom. Poznata je i kao žednjak, cmilić, treset, možek…
Nema razloga da ova biljka ne zauzme mesto na vašoj terasi. Ako ništa drugo, ukrasiće i čuvaće vaš dom.